Urodził się 3 października 1896 r. w Biórkowie Wielkim. Świadectwo maturalne otrzymał w 1915 r. w warszawskim Gimnazjum Praskim. Po zajęciu Warszawy przez Niemców w sierpniu 1915 r. został ewakuowany wraz z rodziną do Rostowa. W latach 1915–1917 służył w armii rosyjskiej. Po ukończeniu Szkoły Artylerii Ciężkiej w Odessie objął stanowisko dowódcy plutonu 2 Samodzielnego Dywizjony Artylerii Ciężkiej. Następnie od listopada 1917 do maja 1918 r. dowodził samodzielnym Dywizjonem Artylerii Ciężkiej w I Korpusie Polskim na Wschodzie. Służył w Wojsku Polskim od 1918 r. Walczył również podczas wojny polsko-bolszewickiej.
Stanisław Tatar ukończył Wyższą Szkołę Wojenną w Warszawie, a także École Supérieure de Guerre w Paryżu. Po ukończeniu studiów otrzymał tytuł oficera dyplomowanego. W latach 1934–1938 pełnił funkcję kierownika Katedry Taktyki Artylerii w Wyższej Szkole Wojennej.
W sierpniu 1939 r. Tatar objął dowództwo Artylerii Dywizyjnej 3. Dywizji Piechoty Legionów i sprawował je w początkowym okresie kampanii polskiej. Po rozbiciu dywizji zorganizował 3 Brygadę Piechoty i stanął na jej czele.
Tatar – trzecia osoba w AK
„Człowiek, który zapisał się ciemną kartą w historii Polskiego Państwa Podziemnego, a jednocześnie jedna z najważniejszych postaci w polskiej konspiracji. Zdolny organizator, ale despotyczny dowódca z kompleksem wykluczenia z elitarnego grona piłsudczykowskich legionistów” – tak opisywał Stanisława Tatara Jan Nowak Jeziorański.
Od początku 1940 r. Tatar był szefem Oddziału Organizacyjnego Sztabu Komendy Głównej Armii Krajowej. Zdaniem Nowaka Jeziorańskiego był trzecią osobą w Armii Krajowej, po Tadeuszu Borze-Komorowskim i Tadeuszu Pełczyńskim. Opracował plan operacji „Burza”. Wówczas zaczął propagować ideę kompromisu Polski z Sowietami: pod koniec 1943 r. opracował elaborat, w którym dostrzegał konieczność porozumienia się z władzami sowieckimi.
16 kwietnia 1944 r. Tatar został przerzucony razem z ppłk. Jerzym Kirchmayerem drogą lotniczą (w ramach operacji „Most”) do Wielkiej Brytanii, aby zreferować przygotowania bojowe w kraju. Został wówczas mianowany zastępcą szefa Sztabu Naczelnego Wodza ds. krajowych.
Tatar towarzyszył również premierowi Stanisławowi Mikołajczykowi w czerwcu 1944 r. w podróży do Waszyngtonu i w październiku do Moskwy.
Tatar i złoto FON
Po wojnie Tatar został zobowiązany do rozdysponowania zasobów Funduszu Obrony Narodowej między byłych żołnierzy Armii Krajowej i ich rodziny. Zamiast tego przekazał Józefowi Cyrankiewiczowi 350 kg złota oraz 2,5 mln dol. z zasobów FON. Po śmierci gen. Lucjana Żeligowskiego w 1947 r. Tatar, zgodnie z wolą wojskowego, był odpowiedzialny za przywiezienie jego ciała do Polski. Złoto FON było ukryte w samolocie przewożącym zwłoki Żeligowskiego
Przekazał również przeszło pięćset teczek archiwalnych Oddziału VI Sztabu Naczelnego Wodza, narażając w ten sposób osoby występujące w dokumentach na represje ze strony komunistycznej bezpieki. Od tego momentu był izolowany przez środowiska niepodległościowe w kraju i za granicą.
Tatar w LWP – proces generałów
Do Polski powrócił w 1949 r. Po przyjeździe został dowódcą 12 Dywizji Pancernej. Został jednak aresztowany w 1950 r. Proces generalski (proces generałów) był jednym z najsłynniejszych stalinowskich procesów pokazowych. Toczył się 31 lipca–13 sierpnia 1951 r. przed Najwyższym Sądem Wojskowym w Warszawie przeciwko dziewięciu wysokim oficerom Ludowego Wojska Polskiego. Potocznie proces ten bywa często nazywany procesem Tatara i towarzyszy lub od pierwszych liter nazwisk Tatara oraz dwóch jego bliskich współpracowników – Mariana Utnika i Stanisława Nowickiego – procesem TUN.
Oficerowie zostali oskarżeni o utworzenie w wojsku związku przestępczego mającego na celu „obalenie przemocą demokratycznego ustroju Państwa Polskiego”, a także o szpiegostwo na rzecz wywiadu brytyjskiego. Zarzuty te były jednak nieprawdziwe, a jedyny dowód stanowiły zeznania oskarżonych i świadków, które zostały wymuszone w trakcie okrutnego śledztwa prowadzonego przez oficerów kontrwywiadu wojskowego. W rzeczywistości chodziło o zgromadzenie „dowodów” potrzebnych do zorganizowania procesu Mariana Spychalskiego, a następnie Władysława Gomułki, których oskarżano o „brak czujności rewolucyjnej”.
Tatar został skazany na karę dożywotniego więzienia na podstawie spreparowanych dowodów i m.in. oskarżony o defraudację złota ze skarbu FON oraz próbę wykorzystania przekazania depozytu do rozpoczęcia działalności szpiegowskiej.
Konsekwencją procesu generalskiego były liczne procesy odpryskowe, w których wyniku na karę śmierci skazano blisko 40 wojskowych, z czego stracono 20 osób.
W 1956 r. Stanisław Tatar został zwolniony w wyniku amnestii i zrehabilitowany. Nie powrócił jednak do służby wojskowej.
Zmarł 16 grudnia 1980 r. w Warszawie. Pochowany został na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.(PAP)