Autorytetowi prof. Franciszka Ziejki zawdzięczamy brak sporów wokół odnowy zabytków Krakowa. Potrafił wskazać inicjatywy najlepiej rokujące, odpowiadające najwyższym standardom konserwacji - powiedział PAP Maciej Wilamowski, dyrektor biura Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.
Prof. Franciszek Ziejka przewodniczył SKOZK od 2005 roku. Jak podkreślił Wilamowski, na stanowisko to został powołany przez prezydenta RP i misję tę pełnił społecznie, uczestnicząc w setkach spotkań komisji, w obradach plenarnych oraz analizując dokumenty. "Prof. Ziejka wpisał się w ciąg kilku pokoleń krakowian, którzy od pierwszej połowy XIX wieku starali się społecznie dbać o zabytki miasta" – mówił Wilamowski.
"W ciągu tych 15 lat zrealizowanych zostało ponad 2 tys. różnych przedsięwzięć" – podkreślił Wilamowski. Dodał, że w Krakowie wiele osób zna się na zabytkach, a te 2 tys. przedsięwzięć udało się zrealizować przy pełnym konsensusie mieszkańców i specjalistów. "Bez prof. Ziejki byłoby to niezwykle trudne do osiągnięcia" – mówił dyrektor biura SKOZK.
"Prof. Ziejka miał zdolność słuchania ludzi i nieprzeszkadzania im w działaniu" – powiedział Wilamowski. "Był bardzo otwarty na zmiany. W trakcie jego kadencji, co było wymogiem czasów, SKOZK zmienił reguły przyznawania dotacji na odnowę zabytków, czyniąc je jeszcze bardziej przejrzystymi. Profesor doceniał potrzebę ochrony architektury XX wieku oraz obiektów Twierdzy Kraków, która do niedawna była takim kopciuszkiem krakowskiego dziedzictwa" – dodał.
"Prof. Ziejka był bardzo pracowity. Pracę naukową podejmował o g. 4 nad ranem, gdy nie rozpraszały go jeszcze inne obowiązki. Miał niezbyt częstą wśród intelektualistów zdolność podejmowania szybkich decyzji i potrafił zarządzać" – mówił Wilamowski.
"Profesor kochał ludzi. Uwielbiał gawędzić o swoich poszukiwaniach i odkryciach naukowych, o swoich perypetiach, a wykładał nie tylko na UJ, ale także w Aix-en-Provence, w Paryżu i na Uniwersytecie Narodowym w Lizbonie, gdzie założył pierwszy w dziejach Portugalii lektorat języka i kultury polskiej. W ostatnich latach życia skoncentrował się na dziejach krakowskiego środowiska artystycznego, przeglądał prasę z czasów zaborów i dzielił się z pracownikami i gośćmi anegdotami ze świata, który już odszedł" - wspominał dyrektor biura SKOZK.
Strona internetowa SKOZK w niedzielę wyświetla się w biało-czarnej szacie graficznej.
Prof. Franciszek Ziejka, historyk literatury, były rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, przewodniczący SKOZK i przewodniczący Rady Fundacji "Panteon Narodowy" zmarł w nocy z soboty na niedzielę w Krakowie po długiej i wyczerpującej chorobie. Miał 79 lat.(PAP)
autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/aszw/