MKiDN stworzyło mapę muzeów, wystaw i innych atrakcji, które warto odwiedzić podczas wakacji w ramach rodzinnego poznawania Polski. Jeśli tegoroczne lato spędzacie w kraju, mamy dla was szereg propozycji w każdej części Polski; wśród nich każdy znajdzie coś dla siebie – zachęca ministerstwo kultury.
Ministerstwo kultury sprawuje nadzór i opiekę nad muzeami zlokalizowanymi w każdym z regionów Polski. Na tej podstawie stworzono mapę zabytkowych miejsc, wystaw i innych atrakcji, które warto zwiedzać podczas wakacji w ramach familijnego poznawania Polski. Tak powstała letnia akcja "Wakacje w muzeum". Jak napisano, "ma ona przede wszystkim inspirować rodziny z dziećmi w urozmaicaniu wypoczynku w sposób łączący naukę z rozrywką".
Muzealne propozycje przygotowano z podziałem na 5 regionów: Wschód - województwa lubelskie, podkarpackie i podlaskie; Zachód – zachodniopomorskie, lubuskie, i dolnośląskie; Północ – warmińsko-mazurskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie; Południe – śląskie, małopolskie i opolskie; Centrum – mazowieckie, łódzkie, świętokrzyskie.
"Naszą wakacyjną podróż rozpoczynamy od wschodu. Lato z rodziną we wschodniej Polsce można spędzić na pięknym Podlasiu, bogatej kulturowo Lubelszczyźnie lub Roztoczu zwanym rodzimą Toskanią" - wskazano na stronie resortu kultury.
Ministerstwo kultury sprawuje nadzór i opiekę nad muzeami zlokalizowanymi w każdym z regionów Polski. Na tej podstawie stworzono mapę zabytkowych miejsc, wystaw i innych atrakcji, które warto zwiedzać podczas wakacji w ramach familijnego poznawania Polski. Tak powstała letnia akcja "Wakacje w muzeum".
W imieniu Muzeum Lubelskiego w Lublinie MKiDN zaprasza na "archeolokacje, czyli poszukiwanie zapomnianych średniowiecznych grodzisk, tajemniczych wież, ruin zamków czy współczesnych skansenów archeologicznych". "Inną propozycją jest wyjątkowa kolekcja pojazdów konnych znajdująca się w Muzeum-Zamku w Łańcucie – jednej z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce. Miejsce to słynie m.in. ze świetnie zachowanych wnętrz mieszkalnych" - zwrócono uwagę.
Pełna lista miejsc i atrakcji we wschodniej Polsce dostępna pod adresem: https://www.gov.pl/web/kultura/polska-wschodnia.
MKiDN przygotowało także propozycje dla tych, którzy wakacje spędzają na zachodzie Polski. "+Bajkowe poranki+ przygotowane przez Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu to gratka dla najmłodszych – oglądanie starych bajek w sali kinowej połączone jest z warsztatami" - poinformowano.
Dodano, że po "Bajkowych porankach" można się wybrać na grę terenową "Trzy po trzy" zorganizowaną przez wrocławskie Muzeum Narodowe. "Pod kodami QR znajdziecie zadania, intelektualne wyzwania, a nawet małe prowokacje artystyczne dotyczące dzieł znajdujących się w muzealnych zbiorach" - wskazano na stronie MKiDN
Pełna lista miejsc i atrakcji w zachodniej Polsce dostępna pod adresem: https://www.gov.pl/web/kultura/polska-zachodnia.
"Z Zachodu przeniesiemy się na północ. Ta część naszego kraju jest unikalna pod względem wspaniałej mazurskiej i kaszubskiej przyrody, nadbałtyckich kurortów oraz miejsc łączących historię Polski, Prus, Litwy, a nawet Skandynawii" - podkreśla MKiDN.
Jak napisano, będąc na Północy warto zwiedzić jeden z najwspanialszych zamków średniowiecznej Europy, obiekt z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO, czyli Muzeum Zamkowe w Malborku. "Rodzice z dziećmi mogą przeżyć przygodę ze specjalną audiowycieczką. To fabularna, dźwiękowa relacja z dni po bitwie pod Grunwaldem połączona ze zwiedzaniem zamkowych pomieszczeń" - podano na stronie ministerstwa.
MKiDN zachęca także do odwiedzenia Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, które jest częścią Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Pełna lista miejsc i atrakcji w północnej Polsce dostępna tutaj: https://www.gov.pl/web/kultura/polska-polnocna.
Kolejnym kierunkiem, który wyszczególnia resort kultury jest południowa część kraju. "Górskie strome pasma, łagodne wzgórza, najważniejsze ośrodki historycznej Polski i mnóstwo Parków Narodowych mogą na południu kraju skusić każdego turystę" - napisano na stronie MKiDN.
Przekazano, że jeśli ktoś chce poznać "odległą i często niezrozumiałą kulturę Kraju Kwitnącej Wiśni" to może udać się do Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA w Krakowie. "Muzeum Manggha to jedyna państwowa instytucja popularyzującą kulturę japońską w Polsce. Wystarczy zaledwie godzina jazdy samochodem, by z Krakowa przenieść się do Wieliczki, gdzie warto odwiedzić Muzeum Żup Krakowskich. Letnia wizyta z rodziną w Wieliczce nie musi tylko ograniczać się do odwiedzin we wspaniałej, głębokiej na ponad 100 metrów kopalni soli. Kolejna muzealna ekspozycja to średniowieczny Zamek Żupny – historyczna siedziba zarządu kopalni" - zwraca uwagę MKiDN.
Pełna lista miejsc i atrakcji w południowej Polsce dostępna pod adresem: https://www.gov.pl/web/kultura/polska-poludniowa.
Ministerstwo Kultury zwraca uwagę, że w centralnej Polsce "turyści mogą zarówno poznawać wielkie miasta, takie jak Warszawę i Łódź, wypoczywać nad rzekami i jeziorami lub w którymś z rozległych mazowieckich lasów". "Jedną z propozycji jest wyjazd nad Pilicę do urokliwego miasteczka Warka. Wakacyjna wyprawa zyska więcej, jeśli będzie połączona ze zwiedzaniem Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. Rodziny z dziećmi mogą skorzystać z bezpłatnych, plenerowych koncertów przygotowywanych w ramach +Letniej Strefy Muzyki+. To kameralne spotkania z muzyką, na terenie pięknego parku, który otacza muzeum. Latem warto również odwiedzić Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie i wybrać się na spacer wodnym szlakiem. Dorosłych i dzieci z pewnością może też zaciekawić gra terenowa +Wytrop drzewa+ czy tematyczne spacery +Bliskie spotkania z przyrodą Łazienek Królewskich+" - wymienia MKiDN.
Pełna lista miejsc i atrakcji w centralnej Polsce dostępna tutaj: https://www.gov.pl/web/kultura/polska-centralna. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ dki/