Poświęcenie pomnika św. Kingi odbyło się w piątek w wiosce Kuengoes niedaleko Balatonu z udziałem m.in. ambasadora Polski Jerzego Snopka oraz wiceministra ds. Kościołów i narodowości w kancelarii premiera Węgier Miklosa Soltesza.
Inicjatorem postawienia pomnika było Stowarzyszenie św. Kingi w Kuengoes, które powstało w 2017 r. Poświęcono go podczas procesji w trakcie mszy św., w której uczestniczyła też m.in. rzeczniczka narodowości polskiej w parlamencie węgierskim Ewa Ronay.
„Pomnik został sfinansowany z datków wiernych i darowizn członków Stowarzyszenia. Wyrzeźbił go artysta rzeźbiarz z Miszkolca Csaba Pap, który zrezygnował z wynagrodzenia za jego wykonanie” – powiedział PAP przewodniczący Stowarzyszenia Zoltan Takacs.
Figura z kamienia syntetycznego w kolorze białym stanęła w kapliczce przy kościele. Mierzy prawie metr wysokości i przedstawia św. Kingę w habicie klarysek oraz z koroną na głowie. W dłoni święta trzyma kościół pw. Św. Kingi w Kuengoes, który jest jedynym na Węgrzech pod jej wezwaniem.
Św. Kinga urodziła się w Ostrzyhomiu i była małżonką Bolesława V Wstydliwego. Według podań Kuengoes został jej podarowany przez ojca, Belę IV, a nazwa wioski wywodzi się właśnie od jej imienia. Św. Kinga jest patronką polonijnego Chóru św. Kingi, działającego przy Polskiej Parafii Personalnej w Budapeszcie.
Celem Stowarzyszenia św. Kingi w Kuengoes jest wzmacnianie przyjaźni polsko-węgierskiej, popularyzacja kultu św. Kingi oraz zachowanie chrześcijańskich korzeni Europy.
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ akl/