Kilkadziesiąt ponad stuletnich, niepublikowanych wcześniej fotografii wnętrz Zamku Książ w Wałbrzychu zaprezentowanych zostanie na wirtualnej wystawie „Zamek Książ w technikolorze”. Wernisaż odbędzie się 7 sierpnia.
Przygotowanie wirtualnej ekspozycji zostało dofinansowane przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci” kwotą 68 tys. zł.
Jak przekazał PAP rzecznik Zamku Książ i prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless Mateusz Mykytyszyn, na potrzeby wystawy wybranych oraz profesjonalnie pokolorowanych zostało 30 ponad stuletnich, wcześniej niepublikowanych fotografii wnętrz zamkowych. Zdjęcia pochodzą z archiwum Zamku Książ w Wałbrzychu oraz Fundacji Księżnej Daisy von Pless.
„Będą one dostępne dla wszystkich na stronie internetowej Zamku Książ w Wałbrzychu, w postaci bezpłatnej wirtualnej ekspozycji ukazującej i opisującej splendor dawnej rezydencji w Książu, historię wnętrz rezydencjonalnych, ich wystroju i zastosowanych stylów” – podkreślił Mykytyszyn, który jest także kuratorem wystawy. W tym celu powstanie subdomena wtechnikolorze.ksiaz.walbrzych.pl.
Rzecznik dodał, że kolorystyka poszczególnych elementów wyposażenia zamkowego, jego wystroju i architektury była konsultowana z historyczką sztuki, Danutą Eysymontt. Koloryzacji historycznych fotografii dokonał Mirosław Szponar, a samą stronę stworzyła wyłoniona drogą formalną firma s3d.
Obok zdjęć poddanych koloryzacji na wystawie zaprezentowanych zostanie dodatkowo ponad 150 tzw. „fotografii towarzyszących”, w większości wcześniej niepublikowanych. „W ostatniej chwili do projektu udało nam się także zaprosić znane aktorki i jednocześnie ambasadorki Wałbrzycha, Renatę Dancewicz i Karolinę Bruchnicką. Artystki użyczą swoich głosów postaciom historycznym przybliżającym wnętrza Książa w towarzyszącym wystawie nagraniom. Renata Dancewicz przemówi jako sama księżna Daisy, a Karolina Bruchnicka m.in. jako Maria, następczyni tronu Rumunii” – powiedział Mykytyszyn.
Rzecznik zwrócił uwagę, że autorem większości fotografii jest nadworny kucharz rodziny książęcej, Francuz, Louis Hardouin, który mieszkał w Zamku Książ w latach 1909-1932. Jak dodał, Zamek Książ pozyskał prawa do publikacji zdjęć w 2016 roku od wnuczki kucharza mieszkającej w Kanadzie Jean Wessel.
„Pozostałe, nigdy wcześniej niepublikowane fotografie pochodzą z prywatnego archiwum Książąt Pszczyńskich - wnuków księżnej Daisy i księcia Jana Henryka XV, księcia Bolko von Pless i jego siostry hrabiny Gioi - i zostały udostępnione nieodpłatnie na potrzeby wystawy przez partnera merytorycznego w projekcie, Fundację Księżnej Daisy von Pless” – dodał. (PAP)
autorka: Agata Tomczyńska
ato/ mok/