Eliza Rycembel, Jarosław Boberek i Andrzej Zieliński będą wśród aktorów czytających fragmenty dzieł literackich podczas 9. edycji Europejskiej Nocy Literatury. Nadchodząca odsłona wydarzenia odbędzie się 29 sierpnia na osiedlu Powstańców Śląskich.
Europejska Noc Literatury (ENL) to organizowane w różnych miastach kontynentu święto czytelników, którzy tego wieczoru usłyszeć mogą prozę w interpretacjach twórców kultury, a przy okazji odwiedzić przestrzenie miasta, które często na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających. Europejska Noc Literatury odbywa się we Wrocławiu już po raz 9.
We wtorek organizatorzy wydarzenia ogłosili nazwiska pierwszych gości tegorocznej edycji ENL. Wśród aktorów, którzy przeczytają fragmenty wybranych dzieł literackich znaleźli się Eliza Rycembel, która na koncie ma role w takich filmach jak „Boże Ciało” Jana Komasy czy „Nina” Olgi Hajdas”; Jarosław Boberek, który ostatnio znany jest także jako aktor dubbingowy - wystąpił m.in. w takich animowanych produkcjach jak „Shrek”, „Madagaskar” i „Epoka lodowcowa”, oraz Andrzej Zieliński znany m.in. z filmów „Chłopaki nie płaczą” „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” czy „Ziarno prawdy”.
Kuratorem 9. odsłony wydarzenia jest dziennikarz literacki i pisarz Max Cegielski. Jest on też autorem koncepcji tematycznej Europejskiej Nocy Literatury, która w tym roku odbędzie się pod hasłem „Podróż”.
„Kluczem doboru tekstów nie jest ani ich gatunek, ani data wydania - zamiast tego wybrane książki połączy motyw szeroko pojętej podróży, przemieszczania się, spaceru i wyprawy, zmiany miejsca pobytu, emigracji, ucieczki, turystyki, komunikacji” – mówił wcześniej o koncepcji programowej Max Cegielski.
Uczestnicy tegorocznej edycji ENL posłuchają fragmentów m.in. takich książek jak „Czarodziejska góra” Tomasza Manna, „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk, „Leksykon miast intymnych” Jurija Andruchowycza czy „Moja walka” Karla Ove Knausgarda.
Podobnie jak w poprzednich latach, 10 wybranych przez kuratora fragmentów dzieł europejskiej literatury zinterpretowane zostanie na żywo przez 10 aktorek i aktorów w 10 wyjątkowych, na co dzień trudno dostępnych lokalizacjach. Miejsca głośnej lektury rozsiane będą na osiedlu Powstańców Śląskich.
Organizatorzy podkreślają, że wydarzenie odbędzie się w tradycyjnej formule, jednak, aby zapewnić słuchaczom bezpieczne warunki uczestnictwa - z uwzględnieniem wynikających z sytuacji epidemicznej wymogów sanitarnych. (PAP)
autorka: Agata Tomczyńska
ato/aszw/