W Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie odbywa się w sobotę najstarsza impreza folklorystyczna w regionie – Jarmark Kultury Ludowej. Ze względu na pandemię impreza została skrócona do jednego dnia.
Międzynarodowy Jarmark Folkloru w Węgorzewie jest najstarszą tego typu imprezą w regionie, na którą przyjeżdżali co roku twórcy ludowi z całego kraju oraz Litwy, Rosji i Ukrainy. Impreza od lat była dwudniowa i cieszyła się wielkim zainteresowaniem publiczności. W tym roku z powodów pandemicznych zredukowano ją do jednego dnia.
Impreza nie odbywa się w tym roku na Placu Wolności w centrum Węgorzewa, ale przeniesiono ją do parku etnograficznego. Tam maksymalna liczba osób, które jednocześnie mogą uczestniczyć w jarmarku, wynosi 980. Wejścia są biletowane (dzieci wchodzą bezpłatnie, dorośli płacą 5 zł).
Uczestnicy jarmarku - zarówno twórcy wystawiający rękodzieło, jak i odwiedzający jarmark - zobowiązani są do zasłaniania ust i nosa, organizatorzy mierzą też temperaturę uczestników imprezy.
W jarmarku uczestniczą również śpiewacy i muzykanci. Wyróżniający się wykonawcy z województwa warmińsko-mazurskiego uzyskają promocję na Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą w roku 2020. Podczas jarmarku odbywają się także pokazy rzemiosł tradycyjnych, warsztaty rękodzielnicze oraz zajęcia plastyczne na stoiskach edukacyjnych.(PAP)
Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska
jwo/ ozk/