Kolekcje, ich gromadzenie i katalogowanie oraz sylwetki niezwykłych kolekcjonerów to motywy przewodnie 19. Fotofestiwalu, który rozpocznie się w Łodzi w czwartek. Wydarzenie - ze względu na epidemię dostępne także online - przybliża najciekawsze zjawiska we współczesnej fotografii.
"Głównym motywem tegorocznej edycji jest kolekcjonowanie i zbieranie fotografii. Postanowiliśmy odwrócić dotychczasową tendencję festiwalu, na którym pokazywaliśmy prace młodych twórców, fotografów-artystów. Teraz bohaterami Fotofestiwalu są osoby kolekcjonujące fotografie. Zaprosiliśmy pięciu kolekcjonerów do zaprezentowania różnych rodzajów kolekcjonowania. Jedynym wspólnym mianownikiem tych bardzo różnych kolekcji są osoby kolekcjonarów - ludzi, którzy przez wiele lat wręcz obsesyjnie tworzą swoje zbiory" - podkreślił dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Krzysztof Candrowicz na konferencji prasowej w środę.
Jedną z wystaw, prezentowanych w centrum festiwalowym w łódzkim Art_Inkubatorze jest "Autoportret XX wieku, kolekcja Jean-Marie Donata". Składa się na nią ok. 600 anonimowych kadrów, ujętych w 30 cykli tematycznych. Ich kolekcjoner żyje w Paryżu, gdzie prowadzi niezależną oficynę wydawniczą. Swoją kolekcję tworzy nieustannie od 35 lat w różnych częściach świata - również podczas pobytu w Łodzi odwiedził pchli targ, gdzie zaopatrzył się w kolejne fotografie.
"Na wystawie przez pryzmat fotograficznych albumów rodzinnych pokazuje historię XX wieku. Możemy zobaczyć na niej najbardziej przełomowe momenty minionego stulecia, jednocześnie przeglądając się w niej jak w zwierciadle. Jest to bowiem socjologiczne studium nas samych w odbiciu kamery" - wyjaśnił Candrowicz.
W Art_Inkubatorze pokazywane będą także m.in. prace sześciu artystów, które międzynarodowe jury wyłoniło z 700 zgłoszeń. Stanowią one przegląd najciekawszych i najaktualniejszych zjawisk we współczesnej fotografii. Poza tym na wystawie o frapującym tytule "Oo’s & iii’s" będzie można obejrzeć prace ze zbiorów nowojorskiego kolekcjonera W. M. Hunta. Jak wyjaśniają organizatorzy, jest to abstrakcyjna parada kształtów, w której oczy, głowy i twarze układają się na kształt tytułowych "oo", zaś niemal bliźniaczych sobie ludzkich sylwetek jest tak dużo, że przypominają litery "ii".
Prywatne zdjęcia ukazujące życie codzienne mieszkańców Europy Wschodniej składają się na ekspozycję "Przeszłość należy do Ciebie!", stworzoną na bazie wolnej od praw autorskich biblioteki amatorskich fotografii cyfrowych Fortepan. Tę obejmującą ponad 120 tys. zdjęć kolekcję, można oglądać na stronie internetowej, którą założyli w 2010 roku Ákos Szepessy i Miklós Tamási.
Pełny program Fotofestiwalu można znaleźć na stronie internetowej wydarzenia. Ze względu na sytuację epidemiologiczną impreza ma specjalną formułę, m.in. zrezygnowano z części planowanych spotkań i koncertów, które mogłyby zgromadzić większa publiczność. Jak poinformowała Justyna Kociszewska z rady programowej festiwalu, wszystkie wystawy mają swoje wersje online z oprowadzaniem kuratorskim nagranym przez samych kolekcjonerów-kuratorów.
"To było dla nas wyzwanie, które sprawiło, że - paradoksalnie - rozwinęliśmy skrzydła i rozszerzyliśmy działalność o nowe medium i nowe możliwości wyjścia ze sztuką do publiczności" - dodała.
Większość wystaw odbędzie się od 6 do 23 sierpnia, będą jednak i takie, które zostaną otwarte dopiero w październiku. Fotofestiwal zakończy prezentowana w listopadzie w Muzeum Sztuki w Łodzi kolekcja, którą przez ponad 30 lat tworzył francuski popularyzator sztuki oraz marszand - Antoine de Galbert, założyciel prywatnego muzeum La Maison Rouge w Paryżu.
Organizowany w Łodzi od 2001 r. Fotofestiwal jest wydarzeniem poświęconym sztuce fotografii, różnym jej formom i metodom eksponowania. Na każdą z poprzednich edycji składało się kilkadziesiąt wystaw, warsztatów, spotkań z twórcami i projekcji filmowych.
Impreza organizowana jest przez Fundację Edukacji Wizualnej przy wsparciu Miasta Łodzi, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Łódzkiego Centrum Wydarzeń. (PAP)
autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ dki/