W Rawie Mazowieckiej (woj. łódzkie) odsłonięto tablicę poświęconą Wincentemu Witosowi, twórcy ruchu ludowego, a podczas wojny polsko-bolszewickiej premierowi Rządu Obrony Narodowej. PSL domaga się unieważnienia wyroku na Witosa w procesie brzeskim z 1932 roku.
Tablicę poświęconą jednemu z twórców polskiego ruchu ludowego Wincentemu Witosowi odsłonięto w piątek przed starostwem w Rawie Mazowieckiej. W uroczystości, obok samorządowców i mieszkańców powiatu, wziął udział prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz. PSL uważa się za spadkobiercę idei ludowych Wincentego Witosa.
Uhonorowany pamiątkową tablicą w Rawie Mazowieckiej Wincenty Witos, legendarny chłopski przywódca polskiego ruchu ludowego, założyciel i prezes PSL-"Piast" był trzykrotnie premierem RP. Pierwszy raz właśnie podczas wojny polsko–bolszewickiej i zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, która zahamowała pochód komunistów na zachód Europy.
Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział po odsłonięciu tablicy, że obejmując tekę premiera 24 lipca 1920 roku, Wincenty Witos potrafił zjednoczyć Polaków poprzez utworzenie rządu złożonego ze wszystkich, poza komunistami, przedstawicieli ówczesnych sił politycznych.
"Dla mnie największy wtedy cud, jaki się wtedy zdarzył, to było to, że potrafiliśmy ze sobą współpracować. Nasi przodkowie wywodzący się z różnych nurtów społecznych, potrafili się zjednoczyć w obliczu zagrożenia, nawały bolszewickiej, która niosła nie tylko śmierć, ale i cała ideologię śmierci" - mówił prezes PSL dodając, że było to możliwe w ogromnej mierze dzięki premierowi Witosowi.
Podczas rawskich uroczystości Kosiniak-Kamysz powiedział, że ludowcy będą się starali o wymazanie wyroku, który po procesie brzeskim nadal ciąży na Wincentym Witosie.
"Z inicjatywy klubu parlamentarnego PSL-KP, Rzecznik Praw Obywatelskich w ostatnich dniach wniósł sprawę do Sądu Najwyższego, wniósł wniosek kasacyjny o wymazanie haniebnego wyroku, który do dziś ciąży na Wincentym Witosie i innych przywódcach opozycji z lat 30. XX wieku" - mówił prezes PSL.
W rozpoczętym w 1932 roku procesie w Brześciu nad Bugiem obóz sanacyjny zarzucał politykom Centrolewu popełnienie zarówno pospolitych przestępstw, jak i wystąpień antypaństwowych oraz przygotowywania zamachu stanu.
Wincenty Witos został skazany na 1,5 roku więzienia. Po wyroku wyemigrował do ówczesnej Czechosłowacji.
Formalną amnestię dla więźniów brzeskich ogłosił 31 października 1939 r. prezydent RP Władysław Raczkiewicz.
Uroczystości z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Rawie Mazowieckiej i powiecie rawskim trwają od czwartku, a zakończą się w sobotę.
W domu kultury im. Danuty Siedzikówny „Inki” w Rawie Maz. otwarto w czwartek wystawę „W drodze do niepodległości. Kanadyjski przystanek – obóz Kościuszko w Niagara-on-the-Lake (1917-1919)”.
To właśnie w tej kanadyjskiej miejscowości od 1917 do 1919 roku działał obóz szkoleniowy „Kościuszko” dla polskich ochotników do Armii Polskiej we Francji. Było to możliwe dzięki kanadyjsko-francusko-amerykańsko-polskiej inicjatywie, której poświęcona jest rawska wystawa.
W piątek samorządowcy spotkali się podczas uroczystej sesji rad gmin powiatu rawskiego, a po odsłonięciu tablicy poświęconej Wincentemu Witosowi w kościele pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny odbyła się uroczysta msza święta pod przewodnictwem ordynariusza diecezji łowickiej biskupa Andrzeja F. Dziuby.
Rawskie obchody cudu nad Wisłą zakończą się w sobotę na cmentarzu wojskowym. Tam o godz. 9.30 zaplanowano złożenie kwiatów przed pomnikami Armii Krajowej i ofiar II wojny światowej. (PAP)
Autor: Hubert Bekrycht
hub/ mhr/