W Czerwińsku nad Wisłą (Mazowieckie) upamiętniona zostanie 610. rocznica przeprawy przez rzekę wojsk polskich i króla Władysława Jagiełły w drodze na Grunwald. W ramach pikniku historycznego powstanie obóz rycerski. Zaplanowano też rycerskie turniej i jarmark rzemiosł dawnych.
Tegoroczna, trzecia z kolei odsłona wydarzenia „Most Jagiełły - Czerwińskie spotkania z historią i kulturą średniowiecza” potrwa od 28 do 30 sierpnia. Zainauguruje ją w piątek wieczorem pokaz filmu „Habit i zbroja” w sali teatralnej przy bazylice Zwiastowania Najświętszej Marii Panny.
Główne atrakcje historycznego pikniku w Czerwińsku nad Wisłą odbędą się w sobotę. Wtedy też na nadrzecznym bulwarze upamiętniona zostanie przeprawa wojsk polskich i króla Władysława Jagiełły po moście łyżwowym oraz połączenie z wojskami litewskimi księcia Witolda w 610. rocznicę tego wydarzenia – poinformowali PAP w środę główni organizatorzy cyklu imprez ze Stowarzyszenia Nasz Czerwińsk nad Wisłą.
Anonsując historyczny piknik podkreślili: „Naszym celem jest świętowanie kolejnej rocznicy budowy mostu łyżwowego na Wiśle w Czerwińsku nad Wisłą i przeprawienia się wojsk Jagiełły przez rzekę Wisłę, a także pokazanie, jak wyglądało codzienne życie w XV wieku. Chcąc zapewnić +żywą lekcję historii+, zaangażujemy widzów w wydarzenia plenerowe, warsztaty, pokazy, treningi łucznictwa i poznawanie obyczajów średniowiecznych”.
Jak przekazał PAP Mateusz Odoliński, wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Nasz Czerwińsk nad Wisłą, podczas historycznego pikniku spodziewany jest udział ok. 100 rekonstruktorów, przy czym ich lista jest nadal otwarta. W ramach głównej części wydarzenia „Most Jagiełły - Czerwińskie spotkania z historią i kulturą średniowiecza” zaplanowano gawędy historyczne: „O czym szumią miecze, czyli pokazy walk i uzbrojenia rycerzy” „Dworska maskarada, czyli pokaz mody prosto ze średniowiecza” i „Kronika konfliktu, czyli opowieść o batalii grunwaldzkiej”.
W obozie rycerskim odbywać się będą prezentacje średniowiecznych chorągwiarzy oraz strojów bojowych i broni, a także warsztaty rzemieślnicze - czerpania papieru, kaligrafii, kowalstwa, garncarstwa, tkactwa oraz zielarstwa i kuchni z epoki. Na pobliskim jarmarku pojawią się kramy z regionalnymi przysmakami.
Jedną z atrakcji historycznego pikniku będą turnieje, podczas których w szranki staną średniowieczni rekonstruktorzy. Zaplanowano także pokazy walk rycerskich i łucznictwa. Goście wydarzenia usłyszą utwory muzyczne z epoki w wykonaniu zespołu muzyki dawnej FleurDeLis. Zwieńczeniem będzie wieczorny pokaz tańca z ogniem.
W niedzielę, na zakończenie wydarzenia „Most Jagiełły - Czerwińskie spotkania z historią i kulturą średniowiecza”, w bazylice Zwiastowania Najświętszej Marii Panny odprawiona zostanie tradycyjna Msza Święta Łacińska w uroczystej oprawie muzycznej.
Jak podkreśla Stowarzyszenie Nasz Czerwińsk nad Wisłą, współorganizatorami trzeciej edycji historycznego pikniku są Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, Fundacja Rok Rzeki Wisły i Fundacja Dom Wisły, a także miejscowa parafia Zwiastowania Najświętszej Marii Panny oraz miasto i gmina Czerwińsk nad Wisłą. Tegoroczne wydarzenie „Most Jagiełły - Czerwińskie spotkania z historią i kulturą średniowiecza” zostało objęte honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury.
Organizatorzy historycznego pikniku zwracają się z prośbą do gości cyklu imprez o przestrzeganie wytycznych związanych z reżimem sanitarnym, wynikającym z trwającej epidemii koronawirusa. Właśnie ze względu na epidemię, termin tegorocznego pikniku w Czerwińsku nad Wisłą, który odbywał się dotychczas pod koniec czerwca, został przełożony na sierpień.
Bitwa pod Grunwaldem, w której połączone wojska polsko-litewskie i ich sprzymierzeni pokonały wojska zakonu krzyżackiego i jego sojuszników została stoczona 15 lipca 1410 r. Przyjmuje się, że z początkiem lipca tego roku wojska polskie wraz z królem Władysławem Jagiełłą przeprawiły się przez Wisłę pod Czerwińskiem by połączyć się z wojskami litewskimi księcia Witolda.
Most łyżwowy, który wykorzystano do pokonania rzeki, miał długość ok. 500 metrów i 3,5 metra szerokości - został ułożony na 150 łodziach. Przeprawiło się nim ok. 22 tys. jazdy i piechoty oraz do 8 tys. wozów z zaopatrzeniem. Przeprawa trwała trzy dni i noce. (PAP)
mb/ aszw/