Czy w 1939 roku musiało dojść do wybuchu II wojny światowej? Co by było, gdyby po bitwie warszawskiej Piłsudski ruszył na Moskwę? - na takie m.in. pytania będą próbowali odpowiedzieć uczestnicy II Festiwalu Historii Alternatywnej, który odbędzie się w najbliższą sobotę i niedzielę Zabrzu.
Festiwal jest okazją do rozważań na temat innego niż rzeczywisty przebiegu wydarzeń w najnowszych dziejach Polski. Organizatorzy zaplanowali prelekcje i panele dyskusyjne w udziałem pisarzy, dziennikarzy, publicystów i naukowców. Tegoroczna edycja imprezy w znacznej mierze będzie poświęcona dziejom roku 1920 – wojnie polsko-bolszewickiej i bitwie warszawskiej.
Przed publicznością w Sztolni Królowa Luiza wystąpią m.in. Andrzej Pilipiuk, który jest dyrektorem literackim festiwalu, oraz Jacek Inglot, Sławomir Koper, Piotr Langenfeld, Adam Przechrzta i Joanna Lamparska. Wśród dodatkowych atrakcji znalazła się sztuka teatralna i koncert.
„Wiosną bieżącego roku, w związku z pandemią koronawirusa, doświadczyliśmy alternatywnej rzeczywistości, której skali nikt nie przewidział. Życie napisało scenariusz dla ludzkości wykraczający zarówno poza wyobraźnię najbardziej kreatywnych twórców literatury fantastycznej” - wskazują organizatorzy.
Jak przekonują, czasami jedno wydarzenie może sprawić, że oś dziejów diametralnie i niespodziewanie zmienia swój kierunek. Takich momentów było w przeszłości znacznie więcej, wpływając bezpośrednio na bieg historii – dodają.
Podczas festiwalu eksperci zjednoczą siły, by znaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące przełomowych wydarzeń naszej przeszłości i ich wpływu na teraźniejszość. Tegoroczna edycja imprezy w głównej mierze poświęcona jest alternatywnym dziejom roku 1920 – wojnie polsko-bolszewickiej, bitwie warszawskiej i relacjom naszego kraju ze wschodnim sąsiadem w okresie międzywojennym. Uczestnicy imprezy będą zastanawiać się, jak wyglądałby świat bez komunizmu i rozważać alternatywne scenariusze relacji II Rzeczypospolitej ze Związkiem Sowieckim i Niemcami.
W kilku kolejnych blokach tematycznych podobnym analizom zostanie poddany również okres PRL-u i transformacji gospodarczo-ustrojowej lat 90. Specjaliści m.in. z dziedziny ekonomii, geopolityki i szeroko pojętej futurystki spróbują z kolei w oparciu o sytuację bieżącą nakreślić obraz obecnych i przyszłych zagrożeń dla Polski, Europy i świata.
Festiwal Historii Alternatywnej to także czas premier książkowych (m.in.„Wizna” Jacka Komudy) oraz spotkań ze znanymi i cenionymi autorami. Będzie można też kupić, napisany przed rokiem przez Pilipiuka „Podręcznik Historii Alternatywnej”. Zwieńczeniem festiwalu będzie sztuka teatralna „Czerwona gorączka” wyreżyserowana przez Michała Białeckiego na podstawie opowiadania Pilipiuka. Powstający z udziałem aktorów Teatru Nowego w Zabrzu spektakl osadzony jest w klimacie czarnego kryminału. Przeniesie widzów do alternatywnej rzeczywistości roku 1919. Dodatkową atrakcją imprezy będzie koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej.
Festiwal Historii Alternatywnej to inicjatywa Stowarzyszenia Pokolenie oraz Towarzystwa Poszukiwań Historycznych. Partnerami wydarzenia są m.in. samorząd Zabrza i woj. śląskiego oraz Teatr Nowy w Zabrzu.(PAP)
autor: Krzysztof Konopka
kon/ wj/