Opowieścią o ludzkiej próżności jest spektakl „Pensjonat Pana Bielańskiego”, którego premiera odbędzie się w sobotę w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku - poinformowali w środę na konferencji prasowej w Białymstoku twórcy tej komedii.
Premiera była pierwotnie planowana wiosną, ale plany teatru pokrzyżowała pandemia koronawirusa.
Dyrektor teatru Piotr Półtorak powiedział, że pandemia zaczęła się tuż przed próbami generalnymi do tego spektaklu. Aktorzy musieli wtedy opuścić teatr, prace, przygotowania odbywały się potem on-line, teraz są już bezpośrednio na scenie.
"Osiem miesięcy w nas pracował ten tekst, co widać. Mam nadzieję, że to zaprocentuje, że ludziom się będzie podobało, że będą chcieli chodzić (do teatru). Cieszymy się bardzo, że możemy pracować" - mówił dziennikarzom reżyser Marek Gierszał.
Komedia "Pensjonat Pana Bielańskiego" Herberta Kaluzy i Marka Gierszała powstała na podstawie sztuki Carla Laufsa i Wilhelma Jacoby'ego "Pension Schöller". Akcja sztuki rozgrywa się w Krakowie w czasach zaboru austriackiego.
"Jest to komedia o ludzkiej próżności. Zapraszam do tego, żeby się pośmiać z samych siebie, z naszych osobliwości, żeby nie być tak bardzo, bardzo serio. Ma to jakieś głębsze podłoże, ale myślę, że każdy widz znajdzie sobie coś dla siebie" - powiedział dziennikarzom Gierszał.
Reżyser zaznaczył, że przedstawienie będzie bawić widza, śmieszyć go, ma dać mu okazuję do zapomnienia o otaczającej rzeczywistości, dowiedzenia się czegoś o sobie. "To jest tekst, który naśmiewa się z naszych słabostek, osobliwości" - mówił na konferencji prasowej.
Autorką kostiumów do spektaklu jest Hanna Sibilski. Powiedziała ona, że na scenie będzie można zobaczyć jak się wówczas ubierano, poczuć klimat: sukien, kokard czy kapeluszy, zobaczyć jak się w takich strojach można poruszać czy tańczyć. "Chcieliśmy pokazać epokę: belle epoque czy fin de siecle z lekkim przymrużeniem oka" - powiedziała Sibilski i dodała, że teatr daje na to szanse. Kreacje powstały w pracowniach teatru, dużą rolę w oddaniu klimatu epoki będzie też odgrywać charakteryzacja i fryzury postaci.(PAP)
autor: Izabela Próchnicka
kow/ dki/