Zakończono prace konserwatorskie w celi więziennej krakowskiego Fortu 12, czyli w „Lunecie Warszawskiej”. Znajdują się tam unikatowe napisy pozostawione przez Żołnierzy Wyklętych, więzionych po 1945 roku przez władze komunistyczne.
Prace konserwatorskie celi trwały od 2010 r. Zabezpieczenie karceru to – według inżyniera Krzysztofa Wielgusa ze Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa – dobry początek rewaloryzacji całego zabytkowej „Lunety Warszawskiej”, na którą, oprócz więzienia, składają się m.in. fosy i mury obronne.
Jak powiedział Wielgus, prace konserwatorskie Fortu 12 potrwają jeszcze kilka lat. Obiekt będzie pełnił dwie funkcje: muzealną i komercyjną.
Fort 12, zwany też „Lunetą Warszawską”, jest najstarszym fortem austriackim Krakowa i elementem fortyfikacji Twierdzy Kraków. Powstał w latach 1849-1856. Po 1945 r. zamykano w karcerze fortu żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych.
Prace konserwatorskie podjęto m.in. po to, aby uchronić przed wilgocią i zalaniem wodą napisy, które odnaleziono tu w latach 80. Ich autorami są więzieni po 1945 r. żołnierze Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych. „Napisy stanowią najbardziej tragiczny i namacalny ślad losów Żołnierzy Wyklętych na terenie Małopolski” – powiedział Wielgus.
Efektem prac konserwatorskich jest odcięcie głównych kierunków napływu wody. „To, co najcenniejsze dla naszej historii, jest zabezpieczone, ale nie wiemy, jak to się będzie zachowywać, bo cela przez lata była zaniedbana. Zabezpieczony obiekt musi być nieustannie monitorowany” – podkreślił przedstawiciel Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.
Prace przy celi polegały m.in. na dezynfekcji, podklejeniu tynków, remoncie posadzki wewnątrz karceru, konserwacji drewnianych elementów obiektu m.in. drzwi i okien. Zbudowano zadaszenie nad obiektem. Ponadto zabezpieczono pomieszczenia wartowni, które przylegały do celi.
Fort 12, zwany też „Lunetą Warszawską”, jest najstarszym fortem austriackim Krakowa i elementem fortyfikacji Twierdzy Kraków. Powstał w latach 1849-1856. Określenie fortu: "Luneta Warszawska" pochodzi od funkcji obronnej, jaką pełnił od strony północnej wzdłuż Traktu Warszawskiego. Po 1945 r. zamykano w karcerze fortu żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych.
Na prace konserwatorskie na zewnątrz i wewnątrz karceru Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa przeznaczył kilkaset tysięcy złotych.(PAP)
bko/ ls/ bk/