Kilkanaście koncertów we Wrocławiu i innych miastach Dolnego Śląska składa się na program jesiennej edycji XXIX festiwalu „Maj z Muzyką Dawną”. Festiwal rozpocznie się w sobotę koncertem Marka Pasiecznego i Jerzego Żaka w Sali Wielkiej wrocławskiego ratusza.
Organizowany od 1992 r. festiwal zajmuje się promowaniem muzyki dawnej – od średniowiecza do baroku – wykonywanej według autentycznych tabulatur i partytur na oryginałach, bądź kopiach instrumentów pochodzących z danej epoki.
W tym roku, ze względu na ograniczenia wynikające z pandemii koronawirusa, festiwal został przeniesiony z maja na wrzesień. Jak poinformował w środę podczas konferencji prasowej dyrektor organizacyjny festiwalu Robert Chmielarczyk, wszystkie koncerty odbędą się w reżimie sanitarnym. „Osoba wchodząca na koncert będzie musiała podpisać oświadczenie oraz pozostawić do siebie kontakt. Wstęp na koncert będzie możliwy tylko w maseczce. Ograniczenia wprowadzono także w liczbie miejsc dostępnych na salach” – wyjaśnił.
Dyrektor artystyczny festiwalu Maciej Kieres zapowiedział, że program tegorocznej edycji wypełni głównie muzyka barokowa, a także średniowieczna i doby renesansu.
Podczas koncertu inauguracyjnego, który odbędzie się w sobotę w Sali Wielkiej wrocławskiego ratusza wystąpi duet - Marek Pasieczny (gitara) oraz Jerzy Żak (lutnia). „Marek Pasieczny to nie tylko wybitny gitarzysta, ale także znany kompozytor. Program, który przygotował wraz z Jerzym Żakiem będzie składał się w większości z jego kompozycji na gitarę bądź lutnię. Będą to też utwory, które w swojej stylizacji nawiązują do estetyki baroku” – powiedział Kieres.
W Sali Wielkiej Ratusza zaplanowano także koncert Ryszarda Dembińskiego i zespołu Rocal Fuza z premierowym programem „Muzyczna pielgrzymka w czasach epidemii”. „Będą to m.in. pieśni sakralne wykonywane w wiekach średnich i późniejszych podczas pielgrzymek do miejsc świętych, właśnie w czasach pandemii, epidemii, klęsk żywiołowych, czy wojen” – tłumaczył dyrektor artystyczny festiwalu. Tutaj także odbędzie się koncert Jacka Kowalskiego i zespołu Klub Świętego Ludwika, w programie którego znalazły się pieśni Wandejczyków związane z okresem rewolucji francuskiej.
W Starym Klasztorze wystąpi natomiast zespół Percival, który specjalizuje się w muzyce słowiańskiej. „Zespół zasłynął m.in. tym, że jest współtwórcą muzyki do gry Wiedźmin. Stworzył też dużo aranżacji, opracowań, ale też swoich kompozycji do wielu filmów dokumentalnych i fabularnych o historii szeroko rozumianej słowiańszczyzny w Europie oraz do filmów traktujących o historii Wikingów” – mówił Kieres.
W programie festiwalu nie zabrakło również artystów zagranicznych. „Mimo tych wszystkich perturbacji związanych z pandemią udało się nam zaprosić muzyków z Włoch. Zespół Sezione Aurea, którego szefem jest skrzypek Luca Giardini przygotował program wokalno-instrumentalny związany z kompozytorami weneckimi doby baroku” – dodał dyrektor artystyczny.
W dniach od 26 września do 4 października koncerty odbędą się we Wrocławiu, natomiast od 8 do 11 października w innych dolnośląskich miastach, m.in. w Trzebieszowiach, Piechowicach i Kłodzku.
Niemal wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu będą bezpłatne. Dwa koncerty - Ryszarda Dembińskiego i zespołu Rocal Fuza oraz Jacka Kowalskiego i Klubu Świętego Ludwika - będą transmitowane na żywo.
Organizatorami festiwalu są: Akademickie Stowarzyszenie Kultury Wagant oraz Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. (PAP)
autorka: Agata Tomczyńska
ato/ dki/