29.09.2020–29.09.2020
Centrum Myśli Jana Pawła II przy współpracy z Narodowym Centrum Kultury serdecznie zaprasza do udziału w międzynarodowej konferencji „Kultura pamięci. 100-lecie urodzin Jana Pawła II”. Konferencja z udziałem ekspertów – znawców dorobku i myśli Jana Pawła II z Francji, Hiszpanii, Włoch i Polski – wieńczy projekt o tym samym tytule.
Odbędzie się ona 29 września od godziny 9:00 i będzie transmitowana z wykorzystaniem platformy streamingowej ZOOM. Zgłoszenie uczestnictwa można przesłać do 28 września na adres zgłoszenia.seminarium@centrumjp2.pl
Wspomnienie 100. urodzin Karola Wojtyły i wtorkowa konferencja są pretekstem do refleksji nad tym, ile jeden człowiek może wyzwolić twórczej energii, inspirować do działania oraz jak przez uczestnictwo w kulturze bardziej „być”? „Kultura pamięci” to pytania o kulturotwórcze działania będące następstwem pielgrzymek Jana Pawła II. W jaki sposób styl papieskiej komunikacji zainicjował działania w przestrzeni kultury i życia społecznego w postaci: dzieł kultury, architektury, nowych instytucji, a także odniesień w kulturze wysokiej, popularnej, masowej, jak i nowych idei. Czy możemy mówić o tym, jak działania jednej osoby, mogą wpływać na rozwój kultury? W jakim wymiarze każdy z obywateli jest odpowiedzialny za kształtowanie kultury pamięci, szczególnie w wymiarze lokalnej społeczności, w której funkcjonuje?
W ramach projektu odbył się cykl seminariów tematycznych, w trakcie których zadawaliśmy pytania o wpływ pielgrzymek Jana Pawła II do Polski na rozwój kultury o lokalnych społeczności.
Program konferencji „Kultura pamięci. 100-lecie urodzin Jana Pawła II”.
Znaczenie kultury pamięci 9:10-10:10
9:00 – 9:10
Słowo wstępne
dr hab. Rafał Wiśniewski, prof. ucz. Dyrektor Narodowego Centrum Kultury
Sesja I
9:10 – 10:10
Znaczenie kultury pamięci
– Kultura i pamięć jako idee Jana Pawła II – wprowadzenie do zagadnienia; prof. Dominika Żukowska-Gardzińska (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie)
– Potrzeba pamięci w dobie kultury masowej i sekularyzacji; prof. Silvano Petrosino (Uniwersytet Sacro Cuore w Mediolanie; Papieska Rada ds. Kultury)
– Pamięć historyczna a kultura pamięci; prof. Paweł Skibiński (Uniwersytet Warszawski)
10:00 – 10:15
Przerwa
Sesja II
10:25 – 11:35
Interwencje Jana Pawła II na świecie
– Kulturotwórczy wpływ Jana Pawła II na Hiszpanię; prof. Pablo Perez Lopez (Uniwersytet Navarry, Hiszpania), dr Anna Dulska (Uniwersytet Nawarry, Hiszpania)
– Włoska specyfika kultury pamięci Jana Pawła II; prof. Massimiliano Signifredi (Uniwersytet Roma Tre, Włochy)
– Światowe Dni Młodzieży Jana Pawła II i globalizacja; prof. Charles Mercier (Uniwersytet w Bordeaux, Francja)
11:35 – 11:50
Przerwa
Sesja III
11:50 – 12:30
Liturgia jako kulturotwórczy model komunikacji Jana Pawła II
– Komunikacja liturgiczna Jana Pawła II a dzieła kultury; ks. prof. Kazimierz Ginter (Papieski Uniwersytet Świętego Krzyża w Rzymie, Włochy);
– Architektura i przestrzeń. Ich rola w trakcie pielgrzymek papieskich; ks. prof. Fernando Lopez Arias (Papieski Uniwersytet Świętego Krzyża w Rzymie, Włochy);
Sesja IV
12:30 – 13:00
Dyskusja
Moderator – Maria Sztuka (Uniwersytet Warszawski)
Udział należy zgłosić na zgłoszenia.seminarium@centrumjp2.pl
Źródło: Centrum Myśli Jana Pawła II