Żur żyniaty, jedna z najstarszych śląskich potraw, został wpisany na ministerialną Listę Produktów Tradycyjnych – podaje biuro prasowe opolskiego urzędu marszałkowskiego.
Żur żyniaty, zwany również żurem żeniatym, został wpisany na ministerialną Listę Produktów Tradycyjnych, w kategorii gotowe dania i potrawy. Z wnioskiem w tej sprawie wystąpiły członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Kujakowicach.
Jak informuje opolski urząd marszałkowski, nazwa potrawy pochodzi od niemieckiego słowa sauer, co oznacza kwaśny, ukiszony, zakwaszony. Żur żyniaty przygotowywany jest na różne sposoby. W wersji z dodatkiem ziemniaków, boczku lub swojskiej kiełbasy był bardziej odświętny, zwany właśnie żyniatym (ożenionym, bogatym).
"Ziemniaki do tego żuru podawane były na różne sposoby. Niektóre gospodynie gotowały ziemniaki pokrojone osobno, niektóre razem z wywarem i później dolewały zakwas, a jeszcze inne gotowały je całe, tłukły i takie na osobnej misce podawały na stół. Każdy nakładał sobie do żuru tyle ziemniaków, ile chciał. Jest to jedna z naszych najlepszych tradycyjnych zup, którą każdy lubi i kojarzy z rodzinnym domem" - wyjaśnia opolski urząd. (PAP)
autor: Marek Szczepanik
masz/ mmu/