Od soboty mieszkańcy mogą korzystać ze zrewitalizowanego zabytkowego parku Jerzmanowskich w krakowskim Prokocimiu. Jak podkreślają władze miasta, zadanie wykonane kosztem 14 mln zł było największym przedsięwzięciem dotyczącym terenów zielonych w Krakowie.
Jak przypomniał dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej (ZZM) Piotr Kempf, 7-hektarowy park znajdujący się w rejestrze zabytków przeszedł gruntowną renowację z uszanowaniem wszystkich wartościowych obiektów znajdujących się na jego terenie, w tym starodrzewiu. W jego skład wchodzą m.in. chronione prawem pomniki przyrody.
„Park został zaaranżowany z takim smakiem parku zabytkowego, żeby podkreślać wszystko co w nim najpiękniejsze, czyli starodrzew, ale także nowe elementy, takie jak fontanna prof. Zina, czy plac zabaw dla dzieci” - wskazał Kempf.
W czasie prac remontowych do historycznego drzewostanu dosadzono łącznie 220 nowych drzew. Są to: lipy drobnolistne, lipy holenderskie, klony polne, jarzęby szwedzkie, jesiony wyniosłe, dęby szypułkowe, graby, wiązy, buki, magnolie, kasztanowce oraz grujecznik japoński. Posadzono również ponad 8 tys. krzewów – cisów, berberysów w różnych odmianach, forsycji, jaśminowców, hortensji, dereni, róży okrywowych, ligustrów i innych.
W parku pojawiło się ponad 29 tys. bylin, zarówno w formie swobodnych rabat, jak i w formie specjalnej rabaty, zaznaczającej ślad dawnej młynówki. Wiosną w parku rozkwitnie prawie 200 tys. roślin cebulowych: narcyzów, cebulic i śnieżyczek.
Alejki parkowe zostały wyremontowane, zamontowano także nowe oświetlenie, ogrodzenie parku, mostki na Drwince oraz toaletę. W parku znajdują się place zabaw dla dzieci, a także miejsca do aktywnego wypoczynku dla dorosłych, w tym plenerowa siłownia.
Atrakcją kompleksu są dwie fontanny. Jedną z nich jest zdemontowana przed laty fontanna stojąca w Rynku Głównym, wykonana według projektu prof. Wiktora Zina, a drugą – wyremontowana okrągła fontanna wykonana jeszcze za czasów Jerzmanowskich.
„Fontanna prof. Zina dostała swoje nowe życie, na które czekała w magazynach. Wcześniej zdobiła Rynek Główny, teraz znalazła się w nowej aranżacji w zieleni - to coś, co podkreśla rangę parku i pokazuje, że pewne elementy nie tracą na wartości” - ocenił dyrektor ZZM.
Na prace w parku Jerzmanowskich przeznaczono 14 mln zł. Teren ten jest kolejnym – po parku Krakowskim – wyremontowanym zabytkowym obszarem zielonym w mieście. Następnym parkiem przeznaczonym do odnowienia jest ponad 100-letni park Bednarskiego w Podgórzu.(PAP)
autor: Rafał Grzyb
rgr/ pad/