W Teatrze SOHO w Warszawie od 5 do 7 października prezentowany będzie spektakl „Rewolucja, której nie było” Teatru 21. Punktem wyjścia do pracy nad nim był czterdziestodniowy protest osób z niepełnosprawnościami i ich rodziców, który odbył się w Sejmie w 2018 r.
"+Rewolucja, której nie było+ w reż. Justyny Sobczyk została nagrodzona w grudniu 2019 r. na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym +Boska Komedia+ w Krakowie. Spektakl był zaproszony na festiwal z okazji Europejskiej Stolicy Kultury w Galway, w Irlandii, jednak przez pandemię koronawirusa wydarzenie zostało odwołane. Październikowe pokazy w Warszawie są pierwszymi pokazami po lockdownie" - poinformował Jakub Drzewiecki z Fundacji Teatr 21.
Następnie spektakl pokazany zostanie w Białymstoku.
"Jako teatr, który bardzo czujnie, uważnie i krytycznie obserwuje polską rzeczywistość społeczną i polityczną związaną z osobami z niepełnosprawnościami, nie mogliśmy zostawić bez komentarza czterdziestodniowej okupacji Sejmu. Taki gest nie może zostać przez nas zignorowany. Miał on swoją wagę, siłę i ciężar! Chcemy jeszcze raz przywołać to wydarzenie i stworzyć w teatrze okazję do wspólnego wejścia w pole napięć społecznych" - napisała reżyser Justyna Sobczyk.
Spektakl "Rewolucja, której nie było" nie jest rekonstrukcją wydarzeń, a raczej "grą ze znaczeniami i emocjami, które towarzyszyły protestowi w Sejmie". "Protest, który wiosną obserwowała cała Polska, zostawił po sobie nie tylko rozczarowanie i bolesne świadectwo marginalizacji potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Pozostały po nim także archiwalia – transparenty, listy i pocztówki pisane do protestujących oraz przez nich samych" - tłumaczyła.
"Teatralna rewolucja da widzom i aktorom szansę sprawdzenia, czy społeczne przekonanie, że osoby z niepełnosprawnościami mają zrezygnować z rozwoju w obszarze zawodowym, ograniczyć swe potrzeby do minimum socjalnego, a swoje życie prywatne do przebywania w mieszkaniach i specjalistycznych ośrodkach – jest zgodne z ich potrzebą?" - podkreśliła Sobczyk.
Teatr 21 to zespół teatralny, którego aktorami są głównie osoby z zespołem Downa i autyzmem. W ciągu 15 lat swojej działalności zrealizował kilkanaście spektakli prezentowanych w teatrach i instytucjach w całej Polsce. Grupa występowała na festiwalach krajowych (m.in. Wrocław, Poznań, Gdańsk, Kraków) i zagranicznych (Praga, Berlin, Helsinki, Freiburg). Obok działalności artystycznej Teatr 21 zajmuje się również edukacją, pedagogiką teatru, działalnością wydawniczą, organizuje konferencje, wykłady.
Aktualnie stołeczny Teatr 21 pracuje nad Centrum Sztuki Włączającej, które będzie pierwszą społeczną instytucją kultury w Warszawie w całości dedykowaną twórczości artystów z niepełnosprawnościami. Jego głównym zadaniem będzie włączanie w pole sztuki, kultury i nauki różnorodnych grup społecznych. Swoje miejsce znajdą w nim m.in. spotkania z artystami, warsztaty dla rodzin i osób starszych, wykłady z zakres studiów o niepełnosprawności i sztuce osób z niepełnosprawnościami, wystawy artystów sztuk wizualnych. "Sama przestrzeń jak i wszystkie wydarzenia będą dostosowane do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami. Ponadto Centrum Sztuki Włączającej stanie się stałą siedzibą Teatru 21, który od 15 lat musiał działać bez własnego miejsca" - napisano.
Dramaturgia - Justyna Lipko-Konieczna. Scenariusz - Justyna Lipko-Konieczna i Justyna Sobczyk. Za ruch sceniczny odpowiada Justyna Wielgus. Kostiumy i scenografię zaprojektowała Wisła Nicieja. Reżyseria światła - Sebastian Klim. Muzyka na żywo w wykonaniu zespołu Pokusa w składzie: Tymek Bryndal, Natan Kryszk i Teo Olter.
Występują: Beata Bandurska, Teresa Foks, Daniel Krajewski, Maja Kowalczyk, Barbara Lityńska, Aleksander Orliński, Martyna Peszko, Maciej Pesta, Aleksandra Skotarek, Magdalena Świątkowska i Piotr Sakowski.
Spektakl będzie prezentowany od 5 do 7 października w Teatrze SOHO (ul. Mińska 25).(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ pat/