Liczba zwiedzających Miejsce Pamięci Auschwitz nie przekroczy w br. 550-600 tys. osób – szacuje dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński. To efekt pandemii COVID-19. Placówka była niedostępna dla zwiedzających od 12 marca do końca czerwca.
W rekordowym 2019 r. pod względem frekwencji, Miejsce Pamięci zwiedziło 2,32 mln osób. W tym roku do początku września liczba odwiedzających wyniosła ok. 430 tys. osób.
"Otworzyliśmy się dla odwiedzających 1 lipca, kiedy mogliśmy już liczyć na ruch turystyczny związany z wakacjami. W lipcu i sierpniu na ogół Miejsce Pamięci odwiedzało ok. 2 tys. osób dziennie, co stanowi ok. 20 procent normalnej frekwencji. Wydaje się, że ten rok zakończymy frekwencją na poziomie 550-600 tys. osób" – mówił Piotr Cywiński cytowany w komunikacie po posiedzeniu Rady Muzeum.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ amac/