„Wokół mąki i chleba – ludowe tradycje dożynkowe” – to plenerowa impreza, na którą w niedzielę zaprasza do swojego skansenu Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze–Ochli. Podczas wydarzenia będzie można dowiedzieć się, czym żyła dawna polska wieś w okresie jesiennym.
Jak poinformował dyr. Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze–Ochli Tadeusz Woźniak, na wydarzenie złożą się prezentacje jesiennych prac gospodarczych, które rokrocznie wykonywali mieszkańcy wsi; będą warsztaty i nie zabraknie tradycyjnego jadła.
„Pokażemy tradycyjne młynarstwo i sposoby przemiału zboża w młynie wodnym i na żarnach rotacyjnych, jesienne prace na polu, czyli orkę i siew ozimych odmian zbóż. Z kolei same dożynki zawsze były obchodzone hucznie, dlatego podczas naszej imprezy odbędzie się parada starych ciągników" – zapowiedział.
Dodał, że jesienna pora to również czas, kiedy przygotowuje się rodziny pszczele do zimowania, co będzie można zobaczyć w muzealnej pasiece.
W ramach imprezy zostanie przygotowanych wiele warsztatów, m.in.: przemiału ziarna, wypieku chleba, zielarskie czy też związane z pszczelarstwem. Będą pokazy przygotowywania masła i pieczenia podpłomyków. Nie zabraknie też stoisk z tradycyjnymi potrawami, rozgrzewającą zupą i ogniska z kiełbaskami oraz jarmarku z produktami regionalnymi i rzemieślniczymi.
„Naszych gości poczęstujemy po gospodarsku - ziemniakami z parnika z okrasą z masła i oleju lnianego, kociołkiem wiejskim z dziczyzną i ekologicznymi warzywami, podpłomykami i świeżym chlebem, kawą żołędziową i herbatami ziołowymi" – zapowiedział Woźniak.
Przy okazji wizyty w skansenie warto zwiedzić wystawy prezentowane w jego zabytkowych zagrodach.
Impreza rozpocznie się w niedzielę (4 października br.) o godz. 10 i potrwa pięć godzin. Jej współorganizatorem jest Urząd Marszałkowski Woj. Lubuskiego. (PAP)
Autor: Marcin Rynkiewicz
mmd/ drag/