To, co tu prezentujemy, jest esencją nauczania Jana Pawła II w obszarze wolności, która przekracza wymiar jednostkowy, a trafia do wspólnoty narodów i państw – mówił podczas inauguracji wystawy w Senacie dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II Michał Senk.
Wystawa "Jan Paweł II obrońca praw narodów", przygotowana we współpracy z Centrum Myśli Jana Pawła II, na 14 planszach prezentuje przesłanie na rzecz podmiotowości narodów i ludów, wyrażone przez Jana Powała II podczas podróży zagranicznych do krajów Europy, Afryki, Ameryki i Azji.
Jak mówił w Senacie Senk, na wystawie tej zaprezentowana jest "esencja nauczania Jana Pawła II w obszarze wolności, która przekracza wymiar jednostkowy, a trafia do wspólnoty narodów i państw, jednocześnie będąc wciąż tak samo aktualnym wezwaniem do poszanowania godności". "Jednym z najczęściej pojawiających się słów jest +kultura+, która jest nośnikiem tożsamości i pozwala przetrwać nawet wtedy, kiedy granic formalnych nie ma" – przekonywał.
"Staraliśmy się poszerzyć te granice nie tylko na kwestie Europy Wschodniej, ale też pokazać m.in. Kazachstan, Amerykę Południową, Afrykę. Przypomnieć słowa Jana Pawła II (...) nawołujące do poszerzenia Unii Europejskiej na wschód. Nie chodzi o samą Unię, ale też o to, żeby z pewną czułością i wrażliwością myśleć o południu świata" – mówił Senk. Zauważył, że Jan Paweł II już wtedy przywoływał wyzwania związane m.in. z Afryką.
Dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II przekonywał, że "to jest ta spuścizna Jana Pawła II, żeby pokazać intelektualistę, dyplomatę, osobę, która sygnalizuje, że egoizm i koncentracja na sobie nie przynosi nigdy żadnych dobrych owoców, tylko że powinniśmy zawsze myśleć szerzej".
Z kolei marszałek Senatu Tomasz Grodzki mówił, że przesłanie dziedzictwa Jana Pawła II zostało zaprezentowane w Senacie, ponieważ "Senat nigdy nie zgodzi się na deptanie ludzkiej godności, łamanie praworządności czy też brak zrozumienia, że nasza różnorodność i różność jest naszą siłą, a nie wadą". "Kreatywność narodu buduje jego dobrą przyszłość i nigdy nie pozwolimy, żeby ktokolwiek temu przeczył albo o tym zapominał" – przekonywał Grodzki.
Marszałek izby mówił również, że zamach na papieża w Watykanie odbył się w dniu jego urodzin – 13 maja. "Może to brzmi dziwnie w oczach racjonalnego chirurga lub marszałka Senatu, który wierzy w rozdział Kościoła od państwa, ale ten duchowy związek odczuwam niemal w każdej swojej działalności, czy to przy stole operacyjnym, czy tu, prowadząc Senat" – zaznaczył.
"Dlatego też cieszę się, że ta wystawa doszła do skutku i zachęcam do tego, abyśmy się tymi głębokimi, prawdziwymi, humanistycznymi myślami Jana Pawła II wspomagali w naszym codziennym bytowaniu na tym świecie" – podkreślił marszałek Grodzki.
Prezentowana wystawa wpisuje się w obchody ustanowionego przez Senat RP roku 2020 – w 100-lecie urodzin Papieża – Rokiem Świętego Jana Pawła II. "Ukazuje uniwersalny wymiar oddziaływania myśli Ojca Świętego, jego konsekwencję w promocji praw narodów do zachowania własnej tożsamości i kształtowania własnego losu" – informuje Senat. (PAP)
Autor: Dorota Stelmaszczyk
dst/ joz/