Ekshumacja zwłok ks. Franciszka Blachnickiego została uzgodniona z władzami kościelnymi – poinformowała w poniedziałek archidiecezja katowicka. Przedstawiciele kurii wyrazili nadzieję, że prowadzone przez IPN śledztwo przybliży do prawdy na temat okoliczności śmierci duchownego.
Ekshumację zwłok ks. Blachnickiego – założyciela oazowego Ruchu Światło-Życie – przeprowadzili w ubiegłym tygodniu prokuratorzy IPN, w związku z podejrzeniem zabójstwa duchownego w 1987 r. w Carlsbergu w Niemczech. Według IPN, zbrodni mogli dokonać funkcjonariusze MSW PRL.
Do działań śledczych strona kościelna odniosła się w oświadczeniu, opublikowanym 19 października, kiedy Kościół wspomina ks. Jerzego Popiełuszkę. Podpisał je biskup pomocniczy i wikariusz generalny archidiecezji katowickiej biskup Adam Wodarczyk, który jest też postulatorem procesu beatyfikacyjnego ks. Blachnickiego.
„W nawiązaniu do komunikatu Głównej Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiego w sprawie ekshumacji zwłok księdza Franciszka Blachnickiego informuję, że wszystkie działania podjęte przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiego w Katowicach w w/w sprawie zostały w pełni uzgodnione z władzami kościelnymi” – napisał biskup Wodarczyk.
Jak dodał, ekshumacja szczątków księdza została przeprowadzona po wyrażeniu zgody przez arcybiskupa katowickiego - to archidiecezja katowicka prowadzi proces beatyfikacyjny ks. Blachnickiego - i biskupa tarnowskiego (na terenie diecezji tarnowskiej znajduje się grób ks. Blachnickiego), a także po uzyskaniu wymaganej przez prawo kanonizacyjne zgody watykańskiej Kongregacji ds. Kanonizacyjnych, o którą wystąpił z urzędu metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Bp Wodarczyk dodał, że w czynnościach związanych z ekshumacją szczątków ks. Blachnickiego uczestniczyli również delegaci kościelni.
„Działania związane z ekshumacją pozwalają żywić nadzieję, że dzięki prowadzonemu obecnie śledztwu, wkrótce przybliżymy się do pełnej prawdy o okolicznościach związanych z końcem ziemskiego życia Czcigodnego Sługi Bożego ks. Blachnickiego” – podsumował bp Wodarczyk.
Do ekshumacji zwłok ks. Blachnickiego z krypty kościoła parafialnego w Krościenku nad Dunajcem doszło 13 października br. Celem ekshumacji było przeprowadzenie sądowo-lekarskiej sekcji zwłok ks. Blachnickiego, która była połączona z badaniami biegłych sądowych z zakresu medycyny, kryminalistyki, antropologii, genetyki i toksykologii.
Śledztwo w sprawie zabójstwa ks. Blachnickiego zostało podjęte na nowo w kwietniu 2020 r. Prowadzi je katowicka Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, której pracami kieruje prok. Michał Skwara. W postępowaniu przyjęto kwalifikację prawną zabójstwa ks. Blachnickiego, jako zbrodnię komunistyczną stanowiącą zbrodnię przeciwko ludzkości.
Główna Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu przypomina, że wywiad cywilny PRL, czyli Departament I MSW, umieścił w Carlsbergu, gdzie ks. Blachnicki tworzył m.in. Chrześcijańską Służbę Wyzwolenia Narodów, dwoje agentów o pseudonimach "Yon" i "Panna". Wykonywali oni w Niemczech ofensywne zadania wywiadowcze na rzecz PRL-owskiego wywiadu, a stając się najbliższymi współpracownikami duchownego, jednocześnie inwigilowali go i działali na rzecz destrukcji podejmowanych przez niego przedsięwzięć.
Śledztwo zostało podjęte na nowo ze względu na konieczność procesowej weryfikacji nowych istotnych danych, które nie były znane prokuratorom w 2006 r., gdy podjęto decyzję o umorzeniu postępowania. W ocenie prokuratorów IPN zachodzi uzasadnione podejrzenie, że zabójstwa ks. Blachnickiego 27 lutego 1987 r. w Carlsbergu mogli dokonać funkcjonariusze MSW PRL.
Franciszek Blachnicki urodził się 24 marca 1921 r. w Rybniku. Był założycielem i duchowym ojcem Ruchu Światło-Życie - jednego z ruchów odnowy Kościoła wg nauczania Soboru Watykańskiego II - oraz wspólnoty życia konsekrowanego Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła. Walczył z okupantem niemieckim w czasie II wojny światowej, trafił do KL Auschwitz. W marcu 1942 r. skazany na karę śmierci za działalność konspiracyjną przeciw hitlerowskiej Rzeszy. Ostatecznie został ułaskawiony i skazany na więzienie.
Po wojnie wstąpił do Śląskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Święcenia przyjął w 1950 r. Od grudnia 1981 r. przebywał na emigracji. W roku 1982 osiadł w ośrodku polskim Marianum w Carlsbergu w RFN. Był inicjatorem Krucjaty Wstrzemięźliwości, założycielem Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, Chrześcijańskiej Służby Wyzwolenia Narodów, Międzynarodowego Centrum Ewangelizacji Światło-Życie w Carlsbergu.
Od 2000 r. grób ks. Blachnickiego znajduje się w kościele pw. Dobrego Pasterza w Krościenku nad Dunajcem. Duchowny został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Oświęcimskim. W 1995 r. rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. W 2015 r. papież Franciszek wydał dekret o heroiczności jego cnót. Od tego czasu jest określany w Kościele jako "Czcigodny Sługa Boży". Wierni czekają na jego beatyfikację.(PAP)
autor: Krzysztof Konopka
kon/ nno/ dki/