Biblioteka Narodowa udostępniła w czwartek cyfrowe wersje niemal wszystkich książek Janusza Korczaka. Było to możliwe dzięki powstałej z inicjatywy ministra Zdrojewskiego Otwartej Licencji Edukacyjnej. Kolejne utwory będą dostępne w 2013 roku.
Podczas czwartkowej konferencji prasowej zorganizowanej z okazji udostępnienia dzieł Korczaka w internecie minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski podkreślił, że udało się to dzięki wspólnej pracy wielu osób i instytucji. "Najważniejsze jest jednak to, że ten mikołajkowy prezent dla szkół i dzieci ujrzał światło dzienne i to pod koniec roku korczakowskiego" - powiedział Zdrojewski, dodając, że podtrzymuje deklaracje finansowe ministerstwa związane z kultywowaniem spuścizny Korczaka.
Z udostępnionych książek korzystać mogą za darmo w ramach Otwartej Licencji Edukacyjnej (OLE) instytucje oświaty, szkoły wyższe, organizacje pozarządowe i prowadzące działalność edukacyjną lub naukową instytucje kultury. W oparciu o zasady licencji możliwe jest nieodpłatne rozpowszechnianie i udostępnianie utworów w postaci elektronicznej lub przez odczyty czy wyświetlenia. W pewnym zakresie OLE zezwala też na drukowanie książek w celach edukacyjnych i naukowych.
Ministerstwo deklarowało pomoc finansową w wydawaniu kolejnych książek, ich edycji i digitalizacji czy tłumaczenia ich na języki obce. W latach 2010-2012 Instytut Książki, który zarządza prawami autorskimi do dzieł Korczaka, zawarł już umowy licencyjne z wydawcami z Polski, Francji, Niemiec, Bułgarii, Ukrainy, Białorusi, Węgier, Finlandii, Włoch czy Rumunii.
Wśród udostępnionych w czwartek książek Korczaka znalazły się m.in. jego najsłynniejsze dzieła - "Król Maciuś Pierwszy" i "Król Maciuś na wyspie bezludnej". Jak podaje MKiDN, w związku z ograniczeniami wynikającymi z zawartych umów wydawniczych, kilka pozostałych książek zostanie udostępnionych w przyszłym roku - chodzi tu o utwory "Kajtuś Czarodziej", "Bankructwo małego Dżeka", "Prawidła życia" oraz "Józki, Jaśki i Franki". Spuścizna Korczaka w firmie cyfrowej dostępna jest na platformie CBN POLONA (www.polona.pl/dlibra). (PAP)
kpk/ abe/