Ponad 60 tys. turystów zwiedziło w tym roku wystawę sztuki cerkiewnej w Muzeum Historycznym w Sanoku (Podkarpackie). "Mimo pandemii zainteresowanie jest takie samo jak przed rokiem" - powiedział dyrektor muzeum dr Jarosław Serafin.
Placówka była zamknięta w marcu, kwietniu oraz przez połowę maja; nieczynna jest również od początku listopada.
W ocenie dr Serafina, "o bardzo dobrej frekwencji zadecydowali turyści, którzy wybrali wypoczynek w kraju". "Nie bez znaczenia jest również postawa naszych pracowników. Dziennie, w warunkach obostrzeń sanitarnych, obsługiwali oni przeszło tysiąc zwiedzających" – podkreślił.
Zgromadzony w Sanoku zbiór ikon pokazuje przemiany w sztuce cerkiewnej od XV stulecia do przełomu wieków XIX i XX.
Najstarsze spośród nich reprezentują średniowieczną sztukę bizantyjsko-ruską. Na szczególną uwagę zasługują pochodząca z Nowosielec koło Sanoka ikona z XV w. "Chrystus na Majestacie", XV-wieczny "Chrystus Pantokrator" z Wujskiego koło Sanoka oraz XVII-wieczny "Sąd Ostateczny" z Lipia w Beskidzie Niskim.
W sanockim muzeum są też XIX-wieczne ikony greckokatolickie, które powstawały m.in. pod wpływem sztuki ludowej, oraz ikony inspirowane malarstwem zachodniego chrześcijaństwa. Mają styl charakterystyczny dla pogranicza, na którym dochodziło do spotkania wpływów chrześcijaństwa wschodniego i zachodniego.
Obok ikon placówka posiada prawie 500 przedmiotów liturgicznych. Wśród nich są m.in. szaty i naczynia liturgiczne, krzyże do błogosławieństw, krzyże procesyjne, chorągwie cerkiewne, płaszczenice czyli malowidła zastępujące w kościołach wschodnich Grób Pański; niektóre eksponaty pochodzą z XII-XIII stulecia.
W Sanoku ikony gromadzone i udostępniane turystom są od 1934 roku. Przed wybuchem II wojny światowej zajmowały się tym Muzeum Ziemi Sanockiej i Muzeum Łemkowskie; w okresie powojennym Muzeum Historyczne.(PAP)
Autor: Alfred Kyc
kyc/ pat/