Pokaz multimedialnego spektaklu pt. "z Nowego Świata – Schaeffer w L. A.". z udziałem artystów z Warszawy i Los Angeles odbędzie w poniedziałek online w ramach Festiwalu Era Schaeffera.
W tym roku, z inicjatywy Krystyny Gierłowskiej - dyr. kreatywnej Fundacji, reżysera Macieja Sobocińskiego oraz kuratorki międzynarodowych projektów artystycznych Joanny Klass, Festiwal Era Schaefera będzie odbywał się symultanicznie w Warszawie oraz w teatrze Redcat Center w Los Angeles.
Spektakl, w którym wystąpią artyści znajdujący się w Warszawie oraz w Los Angeles, będzie można obejrzeć online na kanałach Facebook i Vimeo przez stronę www Fundacji Przyjaciół Sztuk Aurea Porta oraz na platformie streamingowej HowlRound. Reżyseruje Maciej Sobociński, związany z Erą Schaeffera od pierwszej edycji Festiwalu. Wystąpią m.in. Lidia Bogaczówna, Izabela Warykiewicz, Marcel Wiercichowski, Sean Palmer, Witold Jurewicz, Michał Urbaniak, Michael Patches Stewart, Michał Wróblewski, Włodek Pawlik, Janusz Radek, Andy Ninvalle i Marcin Wyrostek z zespołem Tango Corazon, Jessica Emmanuel, Izabella Miko, Paul Outlaw, Anthony Nikholchev i Peter Mark.
"Era Schaeffera to multidyscyplinarne wydarzenie z pogranicza awangardowego koncertu, tańca, choreografii i improwizacji, która będzie możliwe dzięki technologii streamingu na żywo. Scenariusz wydarzenia, powstały w wyniku improwizacji aktorskich, silnie inspirowany dramatami Bogusława Schaeffera, porusza uniwersalne kwestie samotności w stechnologizowanym świecie oraz pytań o sens sztuki i życia artysty. Te nurtujące postaci dramatu pytania zostają brutalnie zderzone z rzeczywistością (post)pandemiczną, w której status materialny wielu ludzi, także artystów, ulega ciągłym zmianom, a wartości uznawane dotąd za pewnik są nieustannie kwestionowane. Twórczość muzyczna, plastyczna oraz teatralna Bogusława Schaeffera, do której odnoszą się twórcy wydarzenia, po raz kolejny okazuje się idealnie ilustrować egzystencjalne lęki społeczne i dialogować z nimi w twórczy sposób" – oceniła Krystyna Gierłowska, dyr. kreatywna Fundacji Przyjaciół Sztuk Aurea Porta.
Widowisko odbędzie się w poniedziałek o godz. 21.00 polskiego czasu (o 12:00 w południe czasu Los Angeles).
Festiwal Era Schaeffera to wydarzenie cykliczne z pogranicza muzyki, teatru i tańca, oparte o bogaty dorobek twórczy polskiego kompozytora, teoretyka muzyki, dramaturga, filozofa i grafika Bogusława Schaeffera odbywające się regularnie w sezonie jesiennym od 2009 roku w Warszawie. Festiwal jest multimedialnym i audiowizualnym wydarzeniem inspirowanym dźwiękiem, słowem, ruchem, obrazem, utrzymanym w technice collage'u.
Dramatopisarz, kompozytor, historyk muzyki Bogusław Schaeffer urodził się w 1929 r. we Lwowie. Zaczął komponować mając 17 lat. Studiował muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim i kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie u Artura Malawskiego. W 1953 r. obronił pracę dyplomową poświęconą twórczości Witolda Lutosławskiego. Wykładał kompozycję w Akademii Muzycznej w Krakowie, prowadził także kursy współczesnej kompozycji m.in. w Salzburgu, Yorku i Middelburgu. Jako kompozytor uznawany jest za przedstawiciela awangardy, jako muzykolog - za znawcę nowych prądów i tendencji w muzyce.
Pierwszą sztukę teatralną Schaeffer napisał w 1955 r. Od tamtej pory stworzył blisko 40 partytur teatralnych dla aktorów. Do najbardziej znanych i najczęściej granych na międzynarodowych scenach należą "Audiencja I", "Audiencja II", "Audiencja III, czyli Raj Eskimosów", "Audiencja IV", "Audiencja V", "Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego" (grany przez ponad 40 lat przez Jana Peszka), "Kwartet dla czterech aktorów", "Próby" i "Tutam".
Stefan Kisielewski nazwał Schaeffera "ojcem nowej muzyki w Polsce". Jest autorem książek z zakresu teorii i historii muzyki m.in. "Wstępu do kompozycji", "Klasyków dodekafonii" i "Kompozytorów XX wieku".(PAP)
Autor: Olga Łozińska
oloz/ aszw