28.11.2020–31.12.2020
Wydany 28 listopada 1918 r. dekret Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego przyznał kobietom w Polsce czynne i bierne prawa wyborcze. Podobne prawa przysługiwały wówczas obywatelkom zaledwie kilku krajów na świecie. Instytut Pileckiego przypomina o tej ważnej rocznicy premierą animowanego filmu i wirtualną wystawą o tamtych wydarzeniach.
Zwiastun filmu „Podwójnie wolne”.
• Prapremierowy pokaz filmu animowanego „Podwójnie wolne. Prawa polityczne kobiet 1918” (produkcja: Instytut Pileckiego/Zespół Wespół) już w sobotę 28 listopada o godz. 14.05 na antenie TVP Historia, poprzedzony będzie rozmową Mikołaja Mirowskiego z prof. Magdaleną Gawin, współautorką scenariusza.
• Od godz. 19 w sobotę 28 listopada film będzie dostępny w internecie na facebooku i YouTube Instytutu Pileckiego.
• Od rana w sobotę 28 listopada na stronie www.instytutpileckiego.pl można będzie oglądać wirtualną wystawę „Podwójnie wolne. Prawa polityczne kobiet 1918” – adaptację wystawy prezentowanej dotychczas w kilkunastu miastach Polski oraz w Paryżu i Wilnie.
– Film i wystawa opowiadają o ruchu sufrażystek w Polsce. Odnajdziemy tam znane, mniej znane bądź zapomniane kobiety, których życiorysy stanowią integralną część historii Polski – mówi dr Agnieszka Konik z Instytutu Pileckiego, współtwórczyni wystawy i filmu. – Sam tytuł: „Podwójnie wolne”, zwraca uwagę na splatanie się walki Polek o równouprawnienie z walką o niepodległość kraju. Polki przedstawione są tam w dwojaki sposób: jako obywatelki, które po 123 latach odzyskały swoje państwo, i jako kobiety, które w odzyskanej ojczyźnie wywalczyły pełnię praw wyborczych – dodaje badaczka.
„Podwójnie wolne” – to słowa jednej z sufrażystek, komentującej ukazanie się dekretu z 28 listopada. Fraza ta najtrafniej opisuje ówczesne doświadczenie Polek: wolnych dzięki odzyskaniu niepodległości i wolnych w prawach obywatelskich.
Dla przypomnienia tamtych wydarzeń w ich setną rocznicę Instytut Pileckiego przygotował w 2018 r. wystawę, zatytułowaną „Podwójnie wolne. Prawa polityczne kobiet 1918”. Po premierze na warszawskim Krakowskim Przedmieściu, wystawa pokazywana była w kilkunastu miastach Polski, a także w Paryżu i Wilnie.
W oparciu o treść wystawy, wzbogaconą nowymi materiałami w 2020 r. Instytut Pileckiego wraz z artystami z firmy Zespół Wespół przygotował animowany film, w którym do przedstawienia postaci i wydarzeń sprzed lat wykorzystano fotografie, pocztówki i inne materiały archiwalne, pochodzące ze zbiorów Cyfrowej Biblioteki Narodowej POLONA, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Muzeum Niepodległości oraz Studium Polski Podziemnej w Londynie. Materiały te zostały pokolorowane i zaanimowane. W filmie wykorzystano techniki animacji 2D, a ruch przemawiających postaci oparto o rzeczywisty ruch aktora. Dzięki nowoczesnej technice możemy przywrócić pamięć o Polkach, które nie tylko stały się podwójnie wolne, odzyskując niepodległą Ojczyznę i zdobywając prawa wyborcze, ale także same aktywnie o ową niepodległość i równouprawnienie walczyły.
W 2018 r. wystawa otrzymała wyróżnienie w konkursie Polish Graphic Design Awards, a w 2020 r. film i wystawa zostały nominowane do nagrody w konkursie „Projekt Roku” Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi w sobotę 28 listopada.
Źródło: Instytut Pileckiego