W pierwszą niedzielę adwentu – w tym roku 29 listopada – rozpocznie się nowy rok liturgiczny i duszpasterski. W Polsce będzie on przebiegał pod hasłem „Zgromadzeni na świętej wieczerzy”. Jest to drugi etap trzyletniego programu duszpasterskiego Kościoła w naszym kraju poświęconego Eucharystii.
"Ma on pomóc nam wszystkim pielęgnować szacunek do najświętszego misterium naszej wiary" - powiedział PAP przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski abp Wiktor Skworc. Podkreślił, że w centrum eucharystii stoi Jezus Chrystus.
"Liturgia, wspólne dzieło Kościoła, całej wspólnoty wierzących, powinna wskazywać na osobę Zbawiciela i do Niego prowadzić. Wszyscy obecni na Mszy św. powinni być i działać razem, aby Chrystus był jak najczytelniej uobecniany mocą Ducha Świętego w danej wspólnocie; aby słyszalne było Jego słowo i czytelna Jego ofiara oraz postawa służby" - wyjaśnił abp Skworc.
Zwrócił uwagę, że z punktu widzenia formacyjnego ważne będzie poznawanie "teologii wspólnoty eucharystycznej" i wskazań dotyczących celebracji eucharystycznych, zawartych w dokumentach nt. liturgii oraz ich praktycznych implikacji. "Chcemy, aby wspólnoty eucharystyczne odkryły na nowo piękno i głębię liturgii i stanowiły jedno" - powiedział.
Nawiązując do trwającego czasu pandemii zaznaczył, że "każda liturgia, także ta przeżywana online, jest wezwaniem do pogłębienia świadomości, że celebrowana jest rzeczywiście +wielką tajemnicę wiary+, której centrum jest Zmartwychwstały Chrystus.
W ocenie arcybiskupa "trudno dziś ocenić, na ile nadzwyczajna sytuacja związana z wprowadzanymi obostrzeniami i transmisjami on line, choć różna w poszczególnych diecezjach, powiązana z odczuciem głodu udziału we mszy św., przyczyniła się do pogłębienia prawd związanych z eucharystią, co było założeniem pierwszego roku programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce.
Podkreślił, że "stan epidemicznego zagrożenia jest prawdziwym wyzwanie dla duszpasterstwa". Przyznał, że wielu wierzących – szczególnie w okresie ograniczenia liczby udziału wiernych we mszy św. – odkryło na nowo adorację Najświętszego Sakramentu. "Wszędzie tam, gdzie kościoły pozostawały otwarte, wierni doświadczali sakralnej przestrzeni, przybywając na indywidualną adorację, korzystali z sakramentu pokuty i wspominali miniony czas" - powiedział hierarcha.
Abp Skworc zaznaczył, że czas pandemii uświadomił wiernym wartość wspólnotowego, rodzinnego przeżywania czasu przed Bogiem. "W czasie kwarantanny przyjętej dla dobra własnego i bliźnich wzrosła w wielu przypadkach świadomość, czym jest rodzina i jak wiele ważnych funkcji może spełniać. Tym samym bardziej niż zwykle realizowała się soborowa wizja rodziny, do której przecież małżonkowie zaprosili w dniu zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego samego Jezusa" - zwrócił uwagę przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP.
Przyznał jednocześnie, że ten czas przypominał w pewnym sensie pierwsze wieki Kościoła, kiedy to wspólnoty chrześcijańskie działające w ukryciu gromadziły się w domach na "łamaniu chleba". Podobnie jak oni dziś my w godzinie eucharystii doświadczamy komunii z Bogiem przez Chrystusa; otrzymujemy jego pokój i słyszmy polecenie: +Idźcie, głoście, dajcie świadectwo+" - powiedział abp Skworc.
Program duszpasterski Kościoła w Polsce na lata 2019-2022 nosi tytuł "Eucharystia daje życie".(PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ mhr/