Niedzielne oprowadzanie online po kolekcji Zachęty poświęcone będzie przypomnieniu słynnej monograficznej wystawy Edwarda Krasińskiego w Zachęcie w 1997 roku.
Instalacja Edwarda Krasińskiego składa się z 11 replik obrazów klasyków malarstwa polskiego przedstawionych na czarno - białych fotografiach, które przed wojną należały do zbiorów Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Głównym elementem instalacji jest obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”.
Każdy z obrazów został przepasany charakterystyczną dla artysty niebieską taśmą klejącą naklejaną zawsze na wysokości 130 cm od podłogi. Jeden z paneli składających się na „Bitwę pod Grunwaldem” jest ruchomy, stanowi rodzaj drzwi, za którymi umieszczony jest naturalnej wielkości całopostaciowy autoportret Edwarda Krasińskiego.
W skład replik wchodzi m.in. zachowana w skali 1:1 "Śmierć Barbary Radziwiłłówny" – płótno z 1860 r. Józefa Simmlera — pierwsze dzieło zakupione przez Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. Od momentu prezentacji na Krajowej Wystawie Sztuk Pięknych w 1860 obraz Simmlera należy do najbardziej znanych prac artysty. Dzieło znajdujące się obecnie w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie miało wiele autorskich replik.
Oprowadzanie jest kontynuacją udostępniania kolekcji online, w ramach rocznego cyklu pokazów dzieł Zachęty – Narodowej Galerii sztuki. Pierwszy z pokazów pod hasłem Żywe magazyny: Artibus, odnosił się do historii gmachu i towarzyszył większemu wydarzeniu w życiu galerii — rewitalizacji magazynu zbiorów.
Niedzielne oprowadzanie odbędzie się o godz.11.00 na zachetaonline.pl (PAP)
Autorka: Anna Bernat
abe/ mok/