Przewodnik „Jarosław (nie)do poznania”, przybliżający historię tego zabytkowego miasta i ułatwiający samodzielne i w aktywny sposób zdobywanie wiedzy o jego dziejach, powstał w Jarosławiu (Podkarpackie). Znalazły się w nim m.in. ciekawostki, zdjęcia i zadania do samodzielnego wykonania.
Publikacja powstała w ramach współpracy Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju „Młody Mołodycz” i Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich. Przewodnik online jest dostępny bezpłatnie na stronie starostwa powiatowego i na stronie muzeum.
„XVII-wieczne miasto w okresie swojej największej świetności, wielkie jarmarki, miejsce spotkań i zetknięcia się kultur Wschodu i Zachodu, gwar, zakrojony na szeroką skalę handel, rozwój. Co pozostało po tamtym czasie? Wyrusz na spacer, by odkryć Jarosław na nowo” – zachęca dyrektor Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich Łukasz Zagrobelny.
Jak zauważył starosta jarosławski Stanisław Kłopot, publikacja przybliża historię dawnego Jarosławia, ułatwia samodzielne zwiedzanie miasta i zdobywanie sposób kreatywny i aktywny wiedzy o jego dziejach. W publikacji, która jest połączeniem przewodnika z notesem-pamiętnikiem, znalazły się bowiem zarówno podstawowe informacje z historii miasta, ilustracje i zdjęcia, jak też ciekawostki oraz zadania do samodzielnego wykonania.
„To pomysł na spędzenie wolnego czasu z rodziną lub z przyjaciółmi przy poznawaniu przeszłości miejsca, które pozostawało do tej pory nieodkryte lub może zostać odkryte na nowo. To propozycja spaceru, który można zaplanować na swój indywidualny sposób, zdecydować, co jest w nim cenne i ciekawe. To także możliwość stworzenia pamiętnika z podróży, zapisania własnych wrażeń, odczuć, wklejenia biletu, czy pocztówki, rozwijania swojej kreatywności w artystycznym tworzeniu i zdobywaniu wiedzy” – wymieniał starosta.
Konrad Sawiński ze starostwa powiatowego w Jarosławiu dodał, że choć przewodnik został przygotowany i opracowany głównie z myślą o dzieciach, to jednak także dorośli mogą dzięki niemu i z nim poznawać historię i dzieje miasta.
„Przewodnik, prócz możliwości wykorzystania go przy indywidualnym zwiedzaniu, stanowić będzie narzędzie edukacyjne zarówno dla pracowników muzeum, prowadzących zajęcia dla dzieci, jak i dla nauczycieli, którzy będą mogli posłużyć się nim w swojej pracy” – zauważył.
Bezpłatną wersję elektroniczną przewodnika „Jarosław (nie)do poznania” można pobrać ze strony starostwa powiatowego w Jarosławiu oraz ze strony Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich.
Wkrótce ukaże się też jego tradycyjna, czyli papierowa wersja, którą będzie można nabyć w księgarniach.
Projekt partnerski „Jarosław (nie)do poznania”, realizowany wspólnie przez Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju „Młody Mołodycz” z Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich otrzymał dofinansowanie z budżetu województwa podkarpackiego. (PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ aszw/