Rozpoczęły się prace zabezpieczające żywopłotem i ogrodzeniem historycznej część Cmentarza Żydowskiego na stołecznym Bródnie, która pozostawała poza nim od zakończenia wojny - poinformowała Gmina Żydowska.
Teren przy ulicach Rogowskiej i św. Wincentego zostanie zabezpieczony żywopłotem i ogrodzeniem z siatki. "Prace są prowadzone dokładnie w miejscu przedwojennego ogrodzenia cmentarza" - przekazała Gmina.
Oficjalnie cmentarz na Bródnie powstał w 1780 roku, kiedy król Stanisław Poniatowski wydzierżawił jego teren przedsiębiorcy Szmulowi Zbytkowerowi z przeznaczeniem na żydowskie miejsce spoczynku. Pochówków zaprzestano wraz zamknięciem getta warszawskiego w dniu 16 listopada 1940 roku. Pomiędzy 1743 a 1940 rokiem pochowano tu około 250 000 osób.
Jak przypomina Gmina, pomiędzy 1948 a 1951 rokiem na polecenie władz komunistycznych ocalałe jeszcze nagrobki wyrwano. Część z nich użyto jako materiał budowlany, a część przygotowano do wywiezienia. Obecnie kilkadziesiąt tysięcy macew tworzy nierzeczywisty krajobraz tego miejsca. Teren cmentarza przeznaczono na park, a na opustoszałych wydmach wysiano las.
Dopiero w połowie lat osiemdziesiątych wzniesiono w tym miejscu ogrodzenie wraz z monumentalną bramą ozdobioną płaskorzeźbami oraz wybrukowano aleję główną. W grudniu 2012 roku cmentarz został odzyskany przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie, która odbudowała ogrodzenie i wzniosła pawilony. Teraz także część, która znalazła się poza tym ogrodzeniem, dzięki żywopłotowi i ogrodzeniu z siatki będzie zabezpieczona.(PAP)
Autorka: Natalia Kamińska
nmk/ mhr/