W Kielcach odnaleziono akt ślubu gen. Leopolda Okulickiego ps. Niedźwiadek, ostatniego komendanta głównego Armii Krajowej.
O odkryciu poinformował Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach. Magdalena Osipowicz, pracownica instytucji dotarła do dokumentu w archiwum parafialnym kieleckiej katedry. Jak poinformowała, wskazówką do poszukiwań była dla niej książka „Na nieludzkiej ziemi” Józefa Czapskiego, z której wynika, że Okulicki zawarł związek małżeński w Kielcach.
"Idąc tym tropem, trafiłam do Archiwum Parafialnego katedry kieleckiej. Dzięki uprzejmości ks. kancelarzysty Tomasza Świerczyńskiego został mi udostępniony akt ślubu gen. Okulickiego" – poinformowała.
Z dokumentu wynika, że gen. Leopold Okulicki zawarł związek małżeński 10 lipca 1922 r. o godz. 18 w Parafii Katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Kielcach. Kawaler, miał wówczas 23 lata i służył w 4 Pułku Piechoty Legionów Polskich. Jego wybranką była Władysława Maria Jabłońska, wówczas 20-letnia, urodzona w Dobczycach, powiat Wieliczka, zamieszkała w Kielcach, córka Ferdynanda i Teresy z Walasów.
"Pan młody otrzymał zezwolenie na zawarcie związku małżeńskiego z Dowództwa Korpusu Okręgu. Panna młoda jako niepełnoletnia otrzymała ustne zezwolenie od swoich rodziców. Nowożeńcy nie zawarli między sobą intercyzy przedślubnej. Ślub dawał ksiądz Alojzy Kucharski, starszy kapelan wojskowy" – napisała.
"Akt ślubu gen. Okulickiego przechowywany w Archiwum Parafialnym kieleckiej katedry jest cenną pamiątką zapewne szczęśliwego okresu jego życia osobistego, które spędził w Kielcach" – dodała.
Osipowicz przypomniała, że małżeństwo Okulickich przetrwało 24 lata. 17 lutego 1924 r. w Kielcach urodził się jedyny syn Zbigniew, który zginął pod Osimo koło Ankony we Włoszech. Był żołnierzem 2 Korpusu Polskiego, został odznaczonym krzyżem orderu Virtuti Militari. O śmierci syna gen. Okulicki dowiedział się z depeszy w grudniu 1944 r.
27 marca 1945 r. gen. Leopold Okulicki został podstępnie aresztowany przez NKWD w Pruszkowie, do którego przybył na pertraktacje z przedstawicielem dowództwa 1. Frontu Białoruskiego – gen. płk. Iwanowem (ps. Iwana Sierowa, szefa kontrwywiadu wojskowego SMIERSZ). Wraz z Okulickim Sowieci aresztowali piętnastu innych przywódców Polskiego Państwa Podziemnego. Zatrzymanych działaczy podziemia niepodległościowego przewieziono do Moskwy, a następnie, 21 czerwca 1945 r., osądzono w tzw. procesie szesnastu przed Kolegium Wojskowym Sądu Najwyższego ZSRR. Gen. Leopold Okulicki został skazany na dziesięć lat więzienia; zmarł półtora roku po procesie, 24 grudnia 1946 r., na Łubiance w Moskwie.(PAP)
Autor: Wiktor Dziarmaga
wdz/ dki/