List do papieża Jana Pawła II, skierowany do niego w okresie stanu wojennego przez internowanych działaczy Solidarności, znalazł się wśród archiwaliów, które do zasobu Archiwum Akt Nowych przekazał Krzysztof Mordziński.
Uroczystość przekazania materiałów archiwalnych Krzysztofa Mordzińskiego - działacza Solidarności - odbyła się w piątek w Warszawie. Wydarzenie to było związane z przypadającą w niedzielę 39. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. W jego wyniku zginęło co najmniej kilkadziesiąt osób, a tysiące internowano, w tym niemal wszystkich członków Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
"Zdecydowałem się przekazać materiały, notatki, zdjęcia, różnego rodzaju dokumenty dotyczące szeroko pojętej Solidarności, w tym dokumenty dotyczące stanu wojennego" - powiedział Mordziński podczas spotkania w Archiwum Akt Nowych z jego dyrektorem Mariuszem Olczakiem, a także z dawnymi działaczami opozycji w PRL-u. "Wszystkie materiały przekazane do Archiwum Akt Nowych służą temu, żeby upamiętnić działalność wspaniałych ludzi" - podkreślił.
Wśród przekazanych materiałów - jak podało archiwum - znajdują się "unikatowe materiały dotyczące stanu wojennego, Solidarności, księdza Jerzego Popiełuszki, a także druki drugiego obiegu, korespondencja". Mordziński wymienił m.in. dokumenty dotyczące np. strajku okupacyjnego na Politechnice Warszawskiej w marcu 1968 r., organizacji zakładowej Solidarności w Centralnym Ośrodku Badań i Rozwoju Techniki Kolejnictwa, także Solidarności działającej na Mazowszu.
Warte uwagi są również materiały z okresu internowania w Białołęce podczas stanu wojennego i list wystosowany do papieża Jana Pawła II 16 czerwca 1983 r. przez ponad 330 wówczas byłych już internowanych członków organizacji niepodległościowych wraz z ich własnoręcznymi podpisami. Pod listem, który napisał Stanisław Michalkiewicz, znajdują się podpisy m.in. Waldemara Kuczyńskiego, Stefana Melaka, Tadeusza Mazowieckiego i Bronisława Komorowskiego. Dokumentacja, którą przekazał do archiwum Krzysztof Mordziński, dotyczy również działalności, po 1989 r., Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego (OKP).
Krzysztof Mordziński - jak przypomniało Archiwum Akt Nowych - był działaczem opozycji antykomunistycznej, wieloletnim prezesem Głównego Urzędu Miar, a także przewodniczącym Koła Zakładowego Solidarności w Centralnym Ośrodku Badań i Rozwoju Techniki Kolejnictwa. Od listopada 1980 r. był również - jak podkreślili pracownicy archiwum - współzałożycielem i redaktorem "Biuletynu Informacyjnego NSZZ Solidarność".
Stan wojenny, którego celem było zniszczenie struktur Solidarności, został wprowadzony 13 grudnia 1981 r. Tego dnia od rana Polskie Radio i Telewizja Polska nadawały wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w który informował o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i wprowadzeniu dekretem Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju. Na ulicach miast pojawiły się patrole milicji i wojska, czołgi, transportery opancerzone i wozy bojowe.
Władze komunistycznego państwa wprowadziły również oficjalną cenzurę korespondencji i łączności telefonicznej; zmilitaryzowano także najważniejsze instytucje i zakłady pracy. Władze PRL spacyfikowały 40 spośród 199 strajkujących w grudniu 1981 r. zakładów. Najbardziej tragiczny przebieg miała akcja w kopalni "Wujek", gdzie 16 grudnia 1981 r. interweniujący funkcjonariusze ZOMO zastrzelili dziewięciu górników.
Władze PRL obowiązywanie stanu wojennego zniosły 22 lipca 1983 r. (PAP)
nno/ pat/