Sześć dzieł sztuki współczesnych artystek z Polski, Ukrainy i Rosji zakupiła Galeria Arsenał w Białymstoku do swojej kolekcji. Jak podkreśliła dyrektorka galerii Monika Szewczyk, to prace artystek ważnych i bardzo widocznych w sztuce.
"Kolekcja II" jest zbiorem sztuki współczesnej, prowadzonym od początku lat 90. najpierw wspólnie przez Podlaskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych i Galerię Arsenał w Białymstoku, a po rozwiązaniu towarzystwa, samodzielnie przez Galerię Arsenał. W kolekcji znajduje się ok. 300 dzieł.
W tym roku, dzięki wsparciu z resortu kultury i budżetu Białegostoku w wysokości blisko 200 tys. zł, Galeria zakupiła prace Vlady Ralko, Anny Jermolaewej, Patrycji Orzechowskiej, Zhanny Kadyrovej i Zofii Gramz. "Udaje nam się pozyskać prace artystów bardzo widocznych czy też bardzo ważnych" - mówiła we wtorek na konferencji prasowej dyrektorka Galerii Arsenał Monika Szewczyk.
Kolekcję wzbogaciło wideo rosyjskiej artystki Anny Jermolaewej "Political Extras". Szewczyk powiedziała, że artystka mieszka w Wiedniu, a wyemigrowała z Rosji z powodów politycznych. Zakupiona praca powstała kilka lat temu podczas biennale sztuki w Moskwie. Szewczyk podkreśliła, że to praca krytyczna wobec procesów antydemokratycznych w Rosji. "Ta praca dotyczy procederu kupowania protestów - wynajmowania przez władze osób niepracujących, które za niewielkie pieniądze tworzą protestujący tłum" - mówiła Szewczyk dodając, że podobnie zrobiła w swoim filmie Jermolaewa - wynajęła osoby, aby zorganizować protest przeciwko moskiewskiemu biennale.
Kolejna praca to "Shots" ukraińskiej artystki Zhanny Kadyrovej. "Strzały" są jej komentarzem do wojny na wchodzie Ukrainy. "To artystka, która zabłysła na ostatnim biennale w Wenecji, była takim +czarnym koniem+ tego biennale" - powiedziała Szewczyk.
Do ukraińskiego Majdanu natomiast odnoszą się rysunki z cyklu "Dzienniki Kijowskie" Vlady Ralko. Szewczyk mówiła, że Ralko stworzyła ich blisko 300, w kolekcji galerii znajdzie się 40 z nich.
Kolekcja II powiększyła się też o prace polskich artystek. Zakupiono kolaże Patrycji Orzechowskiej z serii "Kinderturnen", które - jak mówiła Szewczyk - odnoszą się do tematu dyscyplinowania i ćwiczenia dzieci, a dobrze "komunikują się" z pracami innego polskiego artysty - Karola Radziszewskiego.
Galeria kupiła też rysunki Zofii Gramz, a są one - jak mówiła Szewczyk - komentarzem wobec sztuki, twórczej pracy i kondycji artysty.
Szewczyk, opisując prace zakupione w tym roku, powiedziała, że łączy je wątek narracyjny, który jest ważny w kolekcji. "Kupując nowe prace do kolekcji zawsze mamy z tyłu głowy to, co już się w niej znajduje. Są to uzupełnienia, są to próby rozszerzenia pewnych wątków tematycznych, są to próby dobudowania jakiejś narracji, ale też wejścia w dialog z pracami wcześniejszymi" - powiedziała.
W "Kolekcji II" znajdują się prace uznanych artystów, m.in. Mirosława Bałki, Natalii LL, Dana Perjovschiego, Doroty Nieznalskiej, Katarzyny Kozyry, Józefa Robakowskiego, Zbigniewa Libery, Leona Tarasewicza, Karola Radziszewskiego.(PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ aszw/