Po raz czwarty wydano poznański kalendarz trzech religii „W naszym fyrtlu. Chrześcijanie, żydzi i muzułmanie razem”. Bezpłatne egzemplarze publikacji są dostępne od piątku – podaje poznański magistrat.
Pierwszy poznański kalendarz trzech religii wydano na rok 2018. Publikacje mają polepszyć wzajemne poznanie się ludzi różnych religii i kultur. Inspiracją dla autorów poznańskiego kalendarza była podobna inicjatywa z Katowic.
Publikacja jest podzielona na trzy części oparte na innej rachubie czasu – kalendarzu gregoriańskim, muzułmańskim i żydowskim. Wymieniono w nich najważniejsze święta trzech religii, wyszczególniono dni modlitwy i nazwy poszczególnych miesięcy. W części dotyczącej chrześcijan uwzględniono święta obchodzone przez katolików, prawosławnych, protestantów i starokatolików. Wyróżniono także daty polskich świąt narodowych. W tegorocznej publikacji są dwa wstępy do kalendarza, w tym jeden z elementami gwary poznańskiej.
Inicjator poznańskiej akcji, misjonarz oblat o. dr Marcin Wrzos zaznaczył, że kalendarz jest wynikiem spotkań przedstawicieli społeczności religijnych.
"Pierwsze wydanie przedstawiało historię naszych religii, kolejne ukazywało zaangażowanie duchowe i rodzaje modlitwy, a przed rokiem dzieła miłosierdzia, które pełnimy względem innych ludzi. W tym roku chcemy szczególnie podkreślić, że możemy się pięknie różnić" – wskazał.
Imam Muzułmańskiej Wspólnoty Wyznaniowej, współtwórca kalendarza dr Youssef Chadid podkreślił, że niezależnie od wyznawanej religii ludzie powinni się nawzajem wspierać i szanować.
"W obecnym, pełnym przemocy i nienawiści czasie, szczególnie ważne jest, by opierając się na dialogu i wspólnym działaniu, pokazać godność każdego człowieka. Co roku staramy się to robić poprzez nasz kalendarz" – zaznaczył.
"Dzięki tej inicjatywie, która niesie ze sobą aspekt edukacyjny, poznajemy siebie nawzajem" – podkreśliła przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Poznaniu Alicja Bromberger-Kobus.
Publikacja kalendarza trzech religii jest finansowana z budżetu Poznania. Zastępca prezydenta miasta Jędrzej Solarski ocenił, że idea przyświecająca akcji "idealnie wpisuje się w klimat Poznania".
"Chcemy, żeby każdy mieszkaniec, niezależnie od wyznawanych poglądów, przynależności politycznej, rasy czy narodowości dobrze czuł się w naszym mieście. Myślę, że ta otwartość, zrozumienie i empatia bardzo się przydają w czasach pandemii" – wskazał.
W tym roku do dystrybucji przygotowano 5,5 tys. egzemplarzy bezpłatnego kalendarza. Można go odebrać w synagodze przy ul. Stawnej 10, w meczecie przy ul. Biedrzyckiego 13, w parafii i klasztorze oblatów w Poznaniu przy ul. Ostatnia 14, a także w Centrum Informacji Kulturalnej na ul. Ratajczaka 44 i w punktach informacji turystycznej na poznańskim Starym Rynku i Dworcu Głównym PKP. Można go też zamówić za pośrednictwem strony: www.misyjne.pl.
Poznański magistrat poinformował, że kilkadziesiąt sztuk kalendarza trzech religii trafiło także do Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.(PAP)
Autor: Szymon Kiepel
szk/ joz/