Po raz trzeci w stolicy Wielkopolski wydany został kalendarz „W naszym fyrtlu. Chrześcijanie, żydzi, muzułmanie razem”. Inicjatywa księdza, rabina i imama ma pokazywać, że Poznań to miasto otwarte, w którym jest miejsce dla każdego, niezależnie od poglądów, narodowości czy wyznania.
Kalendarz „W naszym fyrtlu. Chrześcijanie, żydzi, muzułmanie razem” jest efektem spotkań Youssefa Chadida, imama lokalnej wspólnoty muzułmańskiej, Pawła Mazura z gminy żydowskiej w Poznaniu i Marcina Wrzosa, księdza misjonarza oblata. Celem publikacji jest ukazanie różnorodności i zarazem pokazanie, że możliwe jest zgodne, codzienne życie obok siebie wyznawców różnych religii.
Karty kalendarza są podzielone na trzy części, zaś każda z nich oparta jest na innej rachubie czasowej. Jak tłumaczył zaznaczył koordynator projektu o. Marcin Wrzos ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, w kalendarzu jest datowanie chrześcijańskie, liczone od narodzenia Chrystusa, „następnie mamy kalendarz żydowski, czyli rok 5780/5781. Jest to rachuba liczona od powstania świata. W trzeciej rubryce mamy rok 1441/1442. Początek wyznacza pielgrzymka proroka Mahometa z Mekki do Medyny”.
Jak dodał, kalendarz zawiera również najważniejsze święta, nazwy poszczególnych miesięcy i wyszczególnia dni modlitwy. W części dotyczącej chrześcijan pojawiają się święta nie tylko katolików, ale również prawosławnych, protestantów i starokatolików. Wyróżnione są także daty m.in. polskich świąt narodowych.
„W Poznaniu od lat trwa dialog między religiami abrahamowymi. Jednym z jego elementów jest promocja wiedzy na temat religii i wskazanie tego, co mają ze sobą wspólnego” – wskazał imam poznańskiej wspólnoty muzułmańskiej Youssef Chadid.
O. Marcin Wrzos: W kalendarzu jest datowanie chrześcijańskie, liczone od narodzenia Chrystusa, następnie mamy kalendarz żydowski, czyli rok 5780/5781. Jest to rachuba liczona od powstania świata. W trzeciej rubryce mamy rok 1441/1442. Początek wyznacza pielgrzymka proroka Mahometa z Mekki do Medyny.
„Islam, Judaizm i Chrześcijaństwo mówią, że wszyscy pochodzimy od Adama i Ewy - to bardzo piękne, bo pokazuje braterską i siostrzaną więź, jaka jest między nami” - dodał.
Co roku kalendarzowi przyświeca motyw przewodni, w tym jest to miłosierdzie. Jak podkreśliła Ewa Pacek z Zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Poznaniu, „miłosierdzie to aktywne czynienie dobra, bez oczekiwania na nagrodę. Dotyczy to zarówno opieki nad ludźmi, jak i zwierzętami. To także nasz stosunek do przyszłości i przeszłości. W słowie wstępny można przeczytać o tym, jak każda z religii to pojmuje i co je łączy”.
Kalendarz na rok 2020 dostępny jest bezpłatnie m.in. w punktach informacji kulturalnej i turystycznej - został sfinansowany z budżetu Miasta Poznania.
Jak zaznaczył zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski, „Poznań to miasto otwarte, w którym jest miejsce dla każdego, niezależnie od poglądów, narodowości czy wyznania”.
„Mam nadzieje, że kalendarz będzie, tak jak w latach poprzednich, impulsem do lepszego zrozumienia różnorodności kulturowej i religijnej mieszkańców Poznania, a także przypomnieniem o wartościach, które nas łączą” – podkreślił.
Wydawnictwo - jak wskazał poznański magistrat - z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Nakład pierwszej edycji wyniósł 3,5 tys. egzemplarzy, ubiegłoroczny - 5 tys., zaś w tym roku do punktów dystrybucji trafiło 5,3 tys. sztuk.
Pierwszy poznański kalendarz trzech religii ukazał się dwa lata temu. Inspiracją do jego postania była podobna inicjatywa z Katowic. (PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/ pat/