Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zaprasza do wspólnego tworzenia archiwum społecznego i kolekcjonowania wspomnień oraz fotografii związanych z tą rezydencją królewską.
Projekt archiwum społecznego tworzą przyjaciele historycznego Wilanowa i wolontariusze. "Muzeum szuka zdjęć z rodzinnych albumów, filmów, pocztówek i pamiątek, które zostaną zeskanowane i opisane, by potem wrócić do właścicieli” – poinformowała PAP Maja Sztenke z biura prasowego muzeum.
"Muzeum wilanowskie jest jednym z najstarszych polskich muzeów sztuki. Jego tradycja sięga 5 sierpnia 1805 r., kiedy Stanisław Koska Potocki udostępnił swoje zbiory sztuki publiczności. Przez ponad dwa wieki istnienia dzieje instytucji splatały się z losami ludzi, tworząc fascynujące historie, niewyczerpywalne możliwości narracyjne i interpretacyjne" – mówi dyrektor muzeum Paweł Jaskanis. "Zależy nam na kolekcjonowaniu wspomnień, związanych z pałacem w Wilanowie i jego otoczeniem, i ich świadectw, ponieważ dzięki nim nasze muzeum stanie się punktem odniesienia dla mieszkańców dzielnicy, Warszawy, Polski i, być może, świata. Przypominamy w ten sposób, że to ludzie tworzą historię miejsc i instytucji" - dodał.
Na Facebooku w grupie o nazwie "Pewnego razu w Wilanowie" (https://www.facebook.com/groups/pewnegorazuwwilanowie) już ponad 400 osób dzieli się wspomnieniami, pocztówkami i zdjęciami z domowych archiwów, które odkrywają nieznane dotąd fakty dotyczące pałacu i jego otoczenia.
Ojciec Pana Tadeusza, stolarz, był odpowiedzialny za mebel do spania dla generała de Gaulle’a, Pani Iwona jako dziecko witała w pałacu Indirę Ghandi i cesarza Etiopii Hajle Selassje. Takich historii w grupie na Facebooku można znaleźć więcej. Zrzesza ona nie tylko pasjonatów historii, ale też wolontariuszy, byłych i obecnych pracowników muzeum oraz ludzi, których życiorysy splecione są z tą częścią Warszawy. "Organizatorzy mają nadzieję, że również nowi mieszkańcy Wilanowa, którzy chcą poznać historię swojej dzielnicy, zaangażują się w inicjatywę" – zaznacza Sztenke.
"Projekt został zapoczątkowany w listopadzie 2019 roku, kiedy to wraz z powołaną do tego celu grupą wolontariuszy postanowiliśmy stworzyć archiwum społeczne muzeum" – powiedziała PAP Marlena Pierepioka, kuratorka projektu. "Niestety pandemia, której początek przypadł na okres planowania pierwszych spotkań z ochotników z mieszkańcami, wymusiła zmianę formuły projektu. I tak narodziła się zupełnie nowa dla wilanowskiego muzeum forma wirtualnej komunikacji pod nazwą +Pewnego razu w Wilanowie+" - dodała.
Jak podaje kuratorka, w założonej na Facebooku grupie przestrzeń zaskakująco szybko zapełniła się materiałami, jakich wolontariusze poszukiwali w ramach projektu. Członkowie społeczności dzielą się tu wspomnieniami związanymi z pałacem i historyczną zabudową dzielnicy, odtwarzając krajobraz Wilanowa sprzed lat. W grupie przeczytamy o dziecięcych zabawach na wilanowskich łąkach, kąpielach w jeziorku i zjeżdżaniu z górki w wózku, który służył na co dzień do przewożenia baniek z mlekiem, o pasących się krowach i gołębnikach, po których dziś nie ma już śladu. Wszystkich zainteresowanych przekazaniem relacji lub pamiątek do archiwum społecznego muzeum zaprasza do kontaktu: pewnegorazu@muzeum-wilanow.pl, a chętnych do dołączenia do społeczności kierujemy do grupy na Facebooku https://www.facebook.com/groups/pewnegorazuwwilanowie.
Realizacja działań online w ramach programu "Kultura Dostępna". Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. (PAP)
Anna Bernat
abe/ aszw/