W Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi powstała nowa wystawa stała „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie”, opowiadająca o mieszkańcach miasta od końca XIX wieku aż do lat 80. XX w. Z powodu pandemii, nie wiadomo jeszcze, kiedy zostanie ona udostępniona zwiedzającym.
"Wystawa jest już gotowa, teraz z niecierpliwością czekamy na ponowne otwarcie muzeum i pierwszych gości. Na naszych zwiedzających czeka ekscytująca podróż w czasie. Dla wielu z nich będzie to z pewnością podróż sentymentalna, skłaniająca do refleksji o historii własnej rodziny i poszukiwania lokalnej tożsamości" – podkreśliła dyrektorka Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi Aneta Dalbiak.
Wystawa "Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie" przybliża historię wielokulturowej, włókienniczej Łodzi z perspektywy codziennego życia jej mieszkańców. W pięciu drewnianych domach znalazły się rekonstrukcje wnętrz mieszkalnych, zakładów rzemieślniczych oraz pokoje kontekstu, w których poznamy tło historyczne, społeczne i kulturowe w odniesieniu do historii rodzin oraz czasów, w jakich żyły one w Łodzi.
"Ekspozycja powstała dzięki zaangażowaniu ogromnego zespołu ludzi, ale także przy nieocenionym udziale mieszkańców naszego miasta. Łodzianie ogromnie nam zaufali i przekazali coś najcenniejszego – podarowali muzeum oraz odwiedzającym naszą wystawę historię swojej rodziny, pamiątki często przekazywane z pokolenia na pokolenie" - dodała zastępczyni dyrektorki Muzeum Włókiennictwa Magda Komarzeniec.
Na wystawę, prosto z domów łodzian, trafiły nie tylko oryginalne meble, tkaniny, wyposażenie zakładów rzemieślniczych i inne przedmioty, ale także rodzinne historie - w formie nagranych rozmów, listów, notatek czy pamiętników. Dlatego muzealnicy - biorąc pod uwagę, że nowa ekspozycja stała skupia się na ludziach i ich życiu w dawnej Łodzi - zdecydowali o zmianie nazwy Skansenu Łódzkiej Architektury Drewnianej znajdującego się przy Muzeum Włókiennictwa na Łódzki Park Kultury Miejskiej.
"Nie chcemy, aby przestrzeń dalej określana była jako skansen, bo skansen zgodnie z definicją to miejsce, gdzie są prezentowane zabytki budownictwa, sprzęty czy narzędzia z danego regionu. Skanseny skupiają się na obiektach, nie na historiach ludzi, a nasza wystawa to przede wszystkim łodzianie" - zaznaczyła Dalbiak.
Wystawa "Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie" została zrealizowana dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu "Wspieranie działań muzealnych" oraz dzięki dotacji z budżetu miasta Łodzi.(PAP)
autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ dki/