Historia łódzkich tramwajów, fantastyka naukowa w okresie PRL, Boże Narodzenie w stylu retro oraz w literaturze dla dzieci i młodzieży - to tematy nowych wystaw online, jakie przygotowała Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.
23 grudnia 1898 roku wyjechały w trasy pierwsze łódzkie tramwaje elektryczne. Na ówczesne czasy był to najnowocześniejszy miejski środek transportu.
"Łodzianie oczekiwali na nie dość długo. Decyzję o uruchomieniu tramwaju, wtedy jeszcze konnego, władze miasta podjęły w 1883 roku. Potem przez wiele lat w prasie pisano o zmieniających się koncepcjach oraz o staraniach wielu firm o uzyskanie koncesji na ich budowę" - mówi pracownica placówki Ewa Baranowska.
Na wystawie zaprezentowano wybrane notatki z ówczesnej prasy, ilustrujące zainteresowanie jakim temat łódzkiego tramwaju się cieszył. Wybrany materiał dostępny jest w Bibliotece Cyfrowej - Regionalia Ziemi Łódzkiej. Ułożony został chronologicznie. Pierwsza wzmianka o planach budowy pochodzi z piotrkowskiego "Tygodnia" z 1883 roku.
Ekspozycję przygotował dział automatyzacji biblioteki i można ja oglądać pod linkiem: http://www2.wbp.lodz.pl/pliki/wystawy/2020-tramwaj/.
Kolejna wystawa "Wizjer z widokiem na wolność. Polska science-fiction z okresu PRL w zbiorach WBP im. marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi" dotyczy zjawiska literackiego i społecznego, jakim w okresie Polski Ludowej była rodzima fantastyka naukowa ze szczególnie uwzględnieniem tzw. fantastyki socjologicznej.
"Pisanie fantastyki naukowej w PRL-u samo w sobie mogło być postrzegane jako akt insurekcyjny, gatunek ten bowiem był przez władze traktowany z nieufnością, jako wytwór zachodniej popkultury, a nawet – zwłaszcza początkowo – wręcz źle widziany, chyba, że… propagował +świetlaną przyszłość komunizmu+" - wyjaśnia pracownica biblioteki Jolanta Zwierzyńska.
Dodaje, że celem wystawy jest przypomnienie lub przybliżenie tej literatury, która oprócz aktualności w czasach "demokracji ludowej" posiada znaczenia i wartości uniwersalne, odnoszące się do zagadnień "zniewolenia jednostek ludzkich i całych społeczeństw w każdych czasach".
Ekspozycję przygotował dział informacji naukowej i dostępna jest na stronie: http://www2.wbp.lodz.pl/pliki/wystawy/2020-wizjer-z-widokiem/.
Kolejne wystawy dotyczą Bożego Narodzenia. Na pierwszej z nich zaprezentowane są książki kucharskie i artykuły stanowiące wybór z literatury kulinarnej w stylu retro, dostępnej w zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej (WBP). "Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia to świetna okazja, aby uchronić od zapomnienia i ponownie wprowadzić do +kulinarnego obiegu+ najstarsze polskie receptury w ich oryginalnej wersji" - przekonuje Baranowska.
Według niej wiekowe książki kucharskie i czasopisma z poradami dla pań zawierają ogromny wybór przepisów i porad jak przygotować wyjątkową, nietuzinkową i głęboko osadzoną w naszej tradycji kolację wigilijną.
Wystawę - przygotowaną przez dział informacji naukowej - można oglądać na stronie http://www2.wbp.lodz.pl/pliki/wystawy/2020-boze-narodzenie-retro/.
Ostatnią ekspozycję przygotował dział dziecięcy. "Święta Bożego Narodzenia to czas niezwykły, przepełniony radością, miłością i życzliwością. (...) To także czas przemyśleń, refleksji i naprawiania błędów. Przede wszystkim jednak to czas cudów" - przekonują pracownicy biblioteki.
Dlatego - ich zdaniem - warto się do niego dobrze przygotować i sprawdzić, jak zrobili to bohaterowie literaccy znani z książek dla dzieci i młodzieży. Wspólnie z Gabi, Basią, Kubusiem i Prosiaczkiem, Małgorzatą Goden, dziećmi z Bullerbyn, Muminkami oraz innymi postaciami z bajek przeżywać atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.
Ekspozycja dostępna jest pod linkiem http://www2.wbp.lodz.pl/pliki/wystawy/2020-12-sposobow-swieta/. (PAP)
autor: Jacek Walczak
jaw/ dki/