W 2021 r. obchodzone będzie 90-lecie pierwszych objawień Jezusa Miłosiernego, których doznała w Płocku św. Faustyna Kowalska (1905–1938). Przygotowania do jubileuszu rozpoczęły się tam na początku 2020 r. pod hasłem „Odkryj miejsce, które wybrał Jezus”.
Główne uroczystości rocznicowe zaplanowano w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku na 22 lutego 2021 r., czyli dokładnie w 90 lat od pierwszych objawień Jezusa Miłosiernego. Uczestniczył będzie w nich abp Jan Romeo Pawłowski, delegat ds. nuncjatur w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.
"Na 90-lecie pierwszych objawień św. Faustyny Kowalskiej planujemy triduum obchodów rocznicowych, których najważniejszymi wydarzeniami będą msze święte odprawiane każdego dnia od 20 do 22 lutego 2021 r. Chcemy w ten sposób dać wiernym, w tym także pielgrzymom, większą możliwość uczestniczenia w jubileuszowych uroczystościach. Ich zwieńczeniem będzie msza święta z udziałem arcybiskupa Jana Romeo Pawłowskiego, delegata ds. nuncjatur w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej” – powiedział PAP rektor sanktuarium Bożego Miłosierdzia ks. dr Tomasz Brzeziński.
Dodał, że w ramach obchodów pierwszych objawień św. Faustyny Kowalskiej zaplanowano też m.in. monodram, warsztaty i koncert muzyczny. Jak przyznał, przygotowywane są wstępnie również inne wydarzenia, w tym liturgiczne, które obejmowałyby cały jubileuszowy rok, jednak ich realizacja będzie uzależniona ostatecznie od sytuacji związanej z pandemią.
"Chcielibyśmy, aby ten szczególny jubileusz, związany z miejscem pierwszych objawień Jezusa Miłosiernego, odbywał się przede wszystkim w modlitwie z udziałem wiernych. Taki był nasz plan i taki nadal jest nasz główny cel. Ale czy nam się to uda, zobaczymy, na ile pozwoli na to aktualna sytuacja epidemiologiczna" – zaznaczył ks. dr Brzeziński.
W ramach przygotowań do jubileuszowych obchodów sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku jeszcze z początkiem 2020 r. zainicjowało akcję charytatywną "Smak Miłosierdzia" – 22. dnia każdego miesiąca rozdawano tam potrzebującym paczki z żywnością i środkami higieny, które były przygotowywane dzięki prywatnym ofiarodawcom. Akcja ta ma być prowadzona także w 2021 r. Planowana jest też kontynuacja mobilnej wystawy, która od rozpoczęcia przygotowań do jubileuszowych obchodów odwiedza poszczególne parafie diecezji płockiej – ekspozycja ukazuje m.in. życie św. Faustyny Kowalskiej i historię jej objawień.
Św. Faustyna Kowalska urodziła się 25 sierpnia 1905 r. we wsi Głogowiec koło Kutna (50 km od Płocka, obecnie woj. łódzkie). W wieku 20 lat wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Warszawie. W 1930 r. przybyła do klasztoru w Płocku. Do dziś zachował się na tamtejszym Starym Rynku budynek dawnej przyklasztornej piekarni i sklepu, gdzie pracowała późniejsza święta.
Właśnie w Płocku w swej klasztornej celi 22 lutego 1931 r. św. Faustyna Kowalska doznała pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego. Wydarzenie to opisała w swym "Dzienniczku", który powstawał w latach 1934-1938: "Wieczorem, kiedy byłam w celi, ujrzałam Pana Jezusa ubranego w szacie białej. Jedna ręka wzniesiona do błogosławieństwa, a druga dotykała szaty na piersiach. Z uchylenia szaty na piersiach wychodziły dwa wielkie promienie: jeden czerwony, a drugi blady (...). Po chwili powiedział mi Jezus: wymaluj obraz według rysunku, który widzisz, z podpisem: +Jezu, ufam Tobie+. Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie".
W Płocku św. Faustyna Kowalska przebywała dwa lata, do czasu wyjazdu do Wilna, gdzie w 1934 r. powstał obraz Jezusa Miłosiernego namalowany przez Eugeniusza Kazimirowskiego (1873-1939). Artysta polegał na wskazówkach św. Faustyny, która zmarła 5 października 1938 r. w Łagiewnikach pod Krakowem. W 1993 r. na placu św. Piotra w Rzymie papież Jan Paweł II beatyfikował Faustynę Kowalską, a w 2000 r. ją kanonizował. Wtedy też ogłosił, że każda pierwsza niedziela po Wielkanocy będzie obchodzona w całym Kościele jako Niedziela Miłosierdzia Bożego.
W 80. rocznicę objawień św. Faustyny Kowalskiej, 22 lutego 2011 r., biskup płocki Piotr Libera przyjął w swym herbie biskupim wizerunek Jezusa Miłosiernego i zawołanie: "Jesu, in Te confido – Deus Caritas est" – "Jezu, ufam Tobie – Bóg jest Miłością".
Od 2015 r. trwa rozbudowa sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku. W ramach tego przedsięwzięcia, w sąsiedztwie klasztoru i kaplicy, powstaje kościół na 1,5 tys. miejsc i dom pielgrzyma dla 50 osób, a także nowe Muzeum św. siostry Faustyny. Zrealizowano już ponad 90 proc. stanu surowego zamkniętego, przy czym cała inwestycja zaawansowana jest mniej więcej w połowie. W 2019 r. ukończono m.in. budowę wysokiej na 26 metrów wieży zwieńczonej krzyżem, która wznosi się dokładnie nad miejscem pierwszych objawień Jezusa Miłosiernego. (PAP)
mb/ joz/