W Trokach, 20 km od stolicy Litwy, Wilna, zakończyła się renowacja kwatery wojskowej, w której spoczywa ponad 100 żołnierzy Wojska Polskiego poległych w latach1919-1920. O odnowę kwatery od lat zabiegała lokalna polska społeczność.
„To bardzo ważne dla nas miejsce, a groziło mu całkowite zniszczenie, dlatego od lat szukaliśmy możliwości odbudowy kwatery” - powiedział w środę PAP Jarosław Narkiewicz, prezes Trockiego Oddziału Rejonowego Związku Polaków na Litwie (ZPL).
W kwaterze wojskowej, którą na co dzień opiekują się Trocki Oddział Rejonowy ZPL oraz polskie Gimnazjum w Trokach, odbywają się m.in. uroczystości z okazji polskich świąt narodowych z udziałem Polaków mieszkających w Trokach i okolicy.
W ramach trwającej ponad dwa miesiące rekonstrukcji kwatery wymieniono praktycznie wszystkie betonowe nagrobki na granitowe. Zabezpieczono kilka najlepiej zachowanych nagrobków betonowych. Zakonserwowano wszystkie oryginalne, przedwojenne krzyże metalowe, które ponownie zamontowano na nagrobkach. Wyremontowane zostało ogrodzenie, a w kwaterze ustawiono trzy maszty na flagi Polski, Litwy i Unii Europejskiej.
Prace renowacyjne i rewitalizacyjne przy kwaterze zrealizowała Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz Fundacja MOSTY ze środków pozyskanych z Fundacji Orlen. Projekt wsparł samorząd rejonu trockiego oraz Trocki Oddział Rejonowego Związku Polaków na Litwie.
„Te prace wpisują się w kompleksowe zadania, które Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” realizuje nieprzerwanie od kilku lat na terenie Wileńszczyzny, Litwy” - wskazuje prezes Fundacji Mikołaj Falkowski. „Robiliśmy remont kwatery w Starych Duksztach na północy Litwy, prace renowacyjne na cmentarzu wojskowym z 1920 r. w Mejszagole, w Nowej Wilejce”, a wkrótce mają ruszyć prace remontowe i montażowe przy odbudowywanej kwaterze na Zakrecie w Wilnie - przypomina.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ akl/