502 tys. osób zwiedziło w 2020 r. Miejsce Pamięci obejmujące były niemiecki obóz Auschwitz-Birkenau. Muzeum Auschwitz podało we wtorek, że to „nieomal pięciokrotnie mniej niż rok wcześniej”. Ogromny wpływ na liczbę odwiedzających miała pandemia COVID-19.
W 2019 r. muzeum, które obejmuje tereny byłych obozów: Auschwitz I oraz Auschwitz II-Birkenau, zwiedziła rekordowa liczba 2,32 mln osób.
Z powodu pandemii placówka była niedostępna dla odwiedzających przez ponad 5 miesięcy. Muzeum zaznaczyło w komunikacie, że w czasie, gdy było otwarte, do wymogów sanitarnych przystosowane zostały zasady i warunki zwiedzania, jak i ekspozycja historyczna. Zmniejszona została liczba osób, które mogą jednocześnie przebywać w Miejscu Pamięci.
„2020 był rokiem wyjątkowo trudnym. Muzeum było zamknięte dla odwiedzających przez wiele miesięcy. To zupełnie nieznana wcześniej i wyjątkowa sytuacja. Dramatyczny spadek liczby odwiedzających spowodował poważne załamanie budżetu muzeum, czego konsekwencją była rezygnacja z wielu priorytetowych inwestycji, działań i projektów. Każdej osobie, instytucji i organizacji, które wsparły nas finansowo w tej ciężkiej sytuacji, bardzo za tę pomoc dziękujemy – powiedział dyrektor Muzeum Piotr Cywiński.
Służby prasowe placówki podały, że sytuacja finansowa muzeum nadal pozostaje bardzo trudna i jest ono zmuszone prosić o wsparcie: www.auschwitz.org/wesprzyj/.
Długotrwałe zamknięcie muzeum, czasowe zamknięcia szkół, ograniczenia w podróżowaniu, a także wynikające z tego załamanie budżetu, miały też ogromny wpływ na działania Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.
„Wiele programów i projektów edukacyjnych zostało przeniesionych do przestrzeni internetowych. Niestety, z kilku bardzo ważnych, zmuszeni byliśmy zrezygnować lub przesunąć ich realizację na inny termin. Najbardziej boli fakt niemożliwości przyjmowania odwiedzających w Miejscu Pamięci” – powiedział dyrektor Centrum, a zarazem wicedyrektor Muzeum Andrzej Kacorzyk.
Jak zaznaczył, instytucja stara się działać w trudnych czasach. „Ponad 3 tys. młodych osób z całego świata – w tym 90 proc. spoza Polski – uczestniczyło w jednodniowych pobytach studyjnych. W pełni został zrealizowany program +Łączyła ich Niepodległa+ (przybliża on znaczenia procesu odzyskania niepodległości i odbudowy państwowości polskiej, przerwanego wybuchem II wojny światowej. Istotną rolę odgrywa pamięć o losach obywateli II RP osadzonych w Auschwitz – PAP), Co ciekawe, rozpoczynał się on jako cykl stacjonarnych pobytów, a rozwinął się w budzącą zainteresowanie uczestników wirtualną podróż do Miejsca Pamięci” – dodał Andrzej Kacorzyk.
Paweł Sawicki z biura prasowego muzeum poinformował w komunikacie, że w dobie pandemii szczególnego znaczenia nabrały działania w przestrzeni internetowej. Przykładowo anglojęzyczne konto twitterowe obserwuje ponad 1 mln osób, a polskojęzyczne 10,4 tys.
„Na stronie internetowej Muzeum Auschwitz w 2020 r. odnotowano ponad 15 mln odsłon. (…) O ponad 100 proc. w porównaniu z rokiem wcześniejszym wzrosło zainteresowanie wirtualną wizytą na stronie panorama.auschwitz.org. W 2020 r. z tej formy poznania autentycznego miejsca, ale też relacji świadków, skorzystało prawie 330 tys. osób” – podało muzeum.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ dki/