15. edycja Zimowego Franciszkańskiego Spotkania Młodych, odbywającego się zazwyczaj w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla, odbędzie się online. Hasłem tegorocznego wydarzenia, które rozpocznie się w poniedziałek, jest „Schronienie”.
Franciszkańskie Spotkanie Młodych (FSM) odbywające się w wakacje, to wydarzenie o charakterze religijnym, najstarsze tego typu w Polsce. Organizują je w klasztorze i sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla franciszkanie z krakowskiej Prowincji św. Antoniego z Padwy i bł. Jakuba Strzemię.
Zimowe edycje FSM to zazwyczaj tygodniowe rekolekcje dla młodzieży, odbywające się podczas ferii zimowych. W tym roku, ze względu na pandemię, Zimowe FSM odbędzie się online. Taka formuła jest już znana uczestnikom sprzed pół roku, gdy odbyło się w tej formie wakacyjne Spotkanie.
Jak wyjaśniają organizatorzy FSM myśl przewodnia tegorocznego zimowego Spotkania: „Schronienie” ma zaprosić uczestników do zauważenia bezpiecznej przystani po roku wielu zmian i niewiadomych.
„Ciemno, zimno i do domu daleko - tak można by określić czas życia człowieka na ziemi. W taki sposób nie raz widzimy nasze dni. Właśnie dlatego na początku nowego roku chcemy poszukiwać miejsca spokojnego, takiego, które jeszcze bardziej da nam poznać Boga jako zatroskanego o nas Ojca. Chcemy szukać tego, co on przygotował dla nas na czas +zimowej+, a więc trudnej wędrówki. Będziemy wyglądać dostępnych dla nas bezpiecznych miejsc i chwil oraz relacji” – zaznaczył o. Piotr Kantorski odpowiedzialny za tegoroczną zimową edycję FSM.
Jak zapewniają organizatorzy program Spotkania jest dostosowany do uczestników.
„Punkty programu oraz ich ilość dają przestrzeń do tego, by nie tylko słuchać, ale i przemyśleć usłyszane treści np. na spacerze” – zapewniła rzeczniczka FSM Marta Górka.
W programie oprócz stałego punktu takiego jak konferencje z gośćmi ze środowiska świeckiego i franciszkańskiego, które w tym roku będą online, odbiorcy zaproszeni są do wspólnej modlitwy, w tym udziału w mszach świętych, oraz uwielbień Najświętszego Sakramentu i spotkań online w grupach, na których można się dzielić refleksjami z konferencji.
15. Zimowy FSM jest bezpłatny i ogólnodostępny. Rozpocznie się w poniedziałek i potrwa do środy. Każdy punt programu będzie transmitowany na żywo na fanpage’u Franciszkańskiego Spotkania Młodych.
Zimowe FSM odbywa się od 2007 roku, w czasie ferii zimowych dla części województw. Uczestnikami w formule tradycyjnej są uczniowie powyżej 15 roku życia i studenci. Tradycyjne Zimowe FSM trwa 6 dni i, w przeciwieństwie do wakacyjnego, jest zamknięte. Odbywa się w mniejszym gronie niż wakacyjne, a jego charakter jest bardziej rekolekcyjny.
Wakacyjny FSM jest najstarszym zlotem modlitewnym młodzieży w Polsce. Odbywa się nieprzerwanie od 1988 roku w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla, w ostatnim pełnym tygodniu lipca. Franciszkańskie Spotkanie Młodych (FSM) to wydarzenie o charakterze religijnym, najstarsze tego typu w Polsce. Co roku gromadzi około 1,5 tys. osób z całego kraju (w tym roku ze względu na pandemię odbyło się online).
Pomysłodawcą oraz pierwszym dyrektorem FSM był o. Ryszard Wróbel. Przez pierwsze 23 edycje Spotkania były realizowane pod hasłem „Z Franciszkiem i Klarą”. Od 24. FSM młodzież przyjeżdża na Kalwarię w myśl „Projektu Mesjasz”, ale każdego roku Spotkanie ma dodatkowo temat przewodni.
Kalwaria Pacławska to jedno z najbardziej znanych miejsc kultu w Polsce, często nazywana Jerozolimą Wschodu - ze względu na szczególny kult Męki Pańskiej, a z kolei z uwagi na obecność cudownego obrazu Matki Bożej i umiłowanie Maryi przez wiernych, nosi też miano Jasnej Góry Podkarpacia. Jest jednym z najbardziej znanych miejsc pielgrzymkowych w Polsce. Kult Matki Bożej Kalwaryjskiej datuje się już od XVIII stulecia.
Kalwarię Pacławską założył w XVII wieku wojewoda podolski, kasztelan lwowski Andrzej Maksymilian Fredro z Pleszowic herbu Bończa, ps. Błażej Lipowski, (1620-1679) z pobudek religijnych. Legenda głosi, że podczas jednego z polowań puścił się w pogoń za szczególnie dorodnym okazem jelenia. Niespodziewanie zwierzę zatrzymało się, a wśród jego rogów pojawił się jaśniejący krzyż. Fredro postanowił upamiętnić to miejsce, wznosząc na wzgórzu kościół i klasztor, do którego sprowadził franciszkanów.
W XVII w. do Kalwarii z Kamieńca Podolskiego trafił cudowny obraz Matki Bożej, przed którym niegdyś modlili się królowie: Jan Kazimierz i Jan III Sobieski oraz polscy hetmani i książęta, a ponad 50 lat temu - kard. Karol Wojtyła. W księgach klasztornych i sanktuaryjnych odnotowano ponad 50 cudów. (PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ par/