Do końca stycznia można zgłaszać tomy poetyckie do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, a do 20 stycznia projekty książek i przekłady do Nagrody im. Adama Włodka – poinformowała Fundacja Wisławy Szymborskiej.
Nagroda im. Wisławy Szymborskiej ma charakter międzynarodowy, przyznawana jest co roku za książkę poetycką wydaną w języku polskim w roku poprzedzającym. Do nagrody zgłoszone mogą być tomy poetyckie wydane oryginalnie po polsku lub w przekładzie na język polski. Książki mogą zgłaszać sami autorzy, wydawnictwa, instytucje kultury, media o charakterze literackim oraz członkowie kapituły nagrody.
W 2020 r. konkurs został zawieszony ze względu na pandemię. Fundacja przypomniała, że tomy przyjęte do ubiegłorocznego konkursu automatycznie zostały zakwalifikowane do edycji 2021.
Na nagrodę składają się statuetka oraz nagroda pieniężna w wysokości ustalonej przez zarząd fundacji. W 2019 r. laureatka, Marta Podgórnik, otrzymała 100 tys. zł. Jury doceniło autorkę za tom "Mordercze ballady". Nagrodę współfinansują miasto Kraków oraz jeden z banków.
Nagroda im. Adama Włodka przyznawana jest pisarzom, poetom, tłumaczom, badaczom literackim, którzy nie ukończyli 35. roku życia i opublikowali już wcześniej przynajmniej jedną książkę. W konkursie oceniany jest projekt książki o charakterze literackim, literaturoznawczym lub za przekład.
Fundacja Wisławy Szymborskiej, ustanawiając Nagrodę im. Adama Włodka, wypełnia zapis testamentowy zmarłej w 2012 r. noblistki. Fundatorem nagrody, o łączonej wartości do 30 tys. zł, jest fundacja Szymborskiej.
Laureatami ostatniej, VI edycji (marzec 2020 r.) wyróżnienia byli Małgorzata Lebda i Łukasz Kaźmierczak. Lebdę doceniono za zbiór opowiadań "Łakome", a Kaźmierczak za tom wierszy "Orzechnia", nad którym wówczas pracował.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ dki/