Kapelaństwo wojskowe jest szczególnym rodzajem powołania kapłańskiego do służby. W wypełnieniu powierzonych zadań kapelan powinien dochować wierności Bogu i człowiekowi - powiedział kard. Kazimierz Nycz w czasie uroczystości 30-lecia przywrócenia Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego.
Metropolita warszawski przewodniczył w czwartek mszy św. w stołecznej katedrze polowej Wojska Polskiego.
"Decyzją papieża Jana Pawła II z 21 stycznia 1991 roku o przywróceniu duszpasterstwa wojskowego "został usunięty mur, jakim usiłowano oddzielić wojsko od społeczeństwa" - powiedział biskup polowy Wojska Polskiego gen. bryg. Józef Guzdek.
"Dziś pragniemy dziękować Bogu za to, że otwarły się bramy koszar dla Chrystusa i ewangelicznych wartości, za to, że kapelani ponownie mogą towarzyszyć żołnierzom w realizacji ich misji stróżów pokoju i wolności. Dziękujemy także ludziom, którzy przyczynili się do przywrócenia Ordynariatu Polowego" - powiedział bp Guzdek. Wymienił papieża Polaka, ówczesnego Nuncjusza Apostolskiego w Polsce abpa Józefa Kowalczyka, abpa Sławoja Leszka Głódzia, który walczył o odtworzenie sieci parafii wojskowych, powiększenie liczby kapelanów oraz ich odpowiednie przygotowanie do pełnienia misji ewangelizacyjnej w szeregach Wojska Polskiego oraz bp. Tadeusza Płoskiego, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem.
"Dziękujemy także kapelanom za ich wierność Bogu i Ojczyźnie, za towarzyszenie żołnierzom w kraju i misjach zagranicznych, za duchowe wsparcie ich rodzin oraz troskę o kombatantów i emerytów wojskowych" - dodał hierarcha.
W homilii kard. Kazimierz Nycz podkreślił, że "kapelaństwo wojskowe jest szczególnym rodzajem powołania kapłańskiego", które można zrozumieć jedynie w świetle wiary. Poszedłem do wojska nie, dlatego, że mi się podobał mundur, że coś się mu w diecezji nie poukładało, ale dlatego, żeby służyć w tym szczególnym miejscu gdzie człowiek potrzebuje tej normalnej a zarazem specyficznej posługi kapłańskiej.
Zwrócił uwagę, że obecnie mamy odczynienia z wojną światową w kawałkach, która trwa w różnych miejscach. "Tam cierpią, giną ludzie. Wy - drodzy kapelani tam z nimi jesteście, jadąc na misje z Polski, by w imię solidarności świata służyć ludziom" - zaznaczył hierarcha.
Podkreślił, że w wypełnieniu powierzonych zadań i reagowaniu na zmienne sytuacje, kapelan powinien dochować wierności Bogu i człowiekowi - Bogu, który posyła i którego Słowo się głosi, ale jednocześnie także człowiekowi, do którego jest się posłanym. "Nie może być nigdy sprzeczności między wiernością Bogu i wiernością człowiekowi, choć w praktyce życie stawia nas w różnych sytuacjach" - zaznaczył metropolita warszawski.
Przyznał, że czasami ta wierności może być zachwiana, kiedy kapłan - próbując się przypodobać temu, do którego został posłany - stara się, tak głosić Ewangelię, żeby ten, któremu głosi usłyszał to, co chce usłyszeć. Może się także i tak zdarzyć, że ktoś tak głosi Ewangelię, że jest ona nie do przyjęcia - jest głoszeniem sprawiedliwości bez miłości, która jest podstawą Ewangelii. Wówczas można nie tylko nie dochować wierności Bogu, ale odstraszyć od Kościoła i Ewangelii, która jest Ewangelią prawdy i miłości" - zwrócił uwagę hierarcha.
Kard. Nycz zaznaczył, że "nie ma i nie może być sprzeczności między posługą kapelana i wiernością żołnierzom i ich rodzinom". "Nie ma sprzeczności między powołaniem kapłańskim a powołaniem do kapelaństwa, tak jak nie ma sprzeczności między sutanną a mundurem, których rzeczywistości używacie, na co dzień w waszej posłudze" - wskazał metropolita warszawski.
Życzył na koniec kapelanom, żeby poprzez swoją służbę przyprowadzali ludzi do Boga. "Niech to będzie jeden z najważniejszych elementów waszej posługi" - zaznaczył kard. Nycz.
Liturgię koncelebrował biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Rafał Markowski oraz dziekani ordynariatu polowego WP.
Ordynariat swoją działalność opiera na Konstytucji Apostolskiej Jana Pawła II "Spirituali militum curae" z roku 1987 oraz dekrecie Kongregacji ds. Biskupów przywracającym Ordynariat Polowy w Polsce i zatwierdzającym statuty tegoż ordynariatu, a także na innych dokumentach kościelnych oraz wojskowych.
Obecnie w Ordynariacie Polowym posługę pełni 130 kapelanów zawodowych - w tym - 119 w szeregach Wojska Polskiego i 11 w Straży Granicznej. Posiadają oni stopnie wojskowe. Najniższym stopniem kapłanów jest podporucznik, najwyższym – generał dywizji. "Dziesięciu kapelanów wojskowych pełni posługę na misjach poza granicami kraju, m.in w Afganistanie, Iraku, Kosowie, czy Libanie. Kolejnych ośmiu przygotowuje się do tej posługi na poligonach i w ośrodkach szkoleń, aby razem z żołnierzami, na przełomie stycznia i lutego rozpocząć kolejną zmianę" - powiedział PAP bp Guzdek. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ mhr/