Uroczystości na Stacji Radegast, premiery filmów edukacyjnych, wystawa oraz wykłady online - znalazły się w programie XI Dni Pamięci, które rozpoczną się w środę w Łodzi. Cykl wydarzeń związany jest z obchodami Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Łódzkie instytucje już po raz jedenasty włączają się w uroczystości związane z obchodzonym 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. O tragicznie zmarłych oraz historii i kulturze polskich Żydów przypomni cykl wydarzeń artystycznych i edukacyjnych, które w tym roku ze względu na sytuację epidemiczną będzie można śledzić w internecie.
"Ten rok jest wyjątkowy, bowiem wszystkie nasze działania odbędą się online, co jest spowodowane obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusa. Wszyscy jednak mamy poczucie ogromnej misji, jaką niosą ze sobą powołane przez nas jedenaście lat temu Dni Pamięci" - podkreślił przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce Artur Hofman.
Rozpoczną się one w środę w południe złożeniem kwiatów na Stacji Radegast, gdzie w latach 1941-44 przywożono Żydów z Europy do getta w Litzmannstadt (nazwa nadana Łodzi przez okupantów), a także wywożono ich do obozów zagłady. Będzie to jedyne wydarzenie w ramach programu, które odbędzie się nie tylko w internecie. Dla zainteresowanych zapewniona będzie transmisja online na żywo.
O godz. 14 Centrum Dialogu im. Marka Edelmana zaplanowało premierę online filmów edukacyjnych: "Piramida nienawiści. Jak powstają totalitaryzmy?". Jak wyjaśnili organizatorzy, będą to zajęcia dla młodzieży ze szkół średnich opierające się na analizie pięciostopniowej skali uprzedzeń stworzonej przez amerykańskiego psychologa Gordona Allporta. Praca na tytułowej "Piramidzie Nienawiści" pozwoli prześledzić krok po kroku jak powstawały i działały wielkie XX-wieczne totalitaryzmy: nazizm, faszyzm i komunizm.
W środę wieczorem, o godz. 18 Centrum Dialogu zaprasza również na wykład Adama Sitarka "Auschwitz Birkenau. Historia obozu".
Organizatorzy postanowili kontynuować inicjatywę Specjalnego Pakietu Edukacyjnego dla szkół i grup zorganizowanych - edukatorzy z Muzeum Getta Warszawskiego przeprowadzą lekcje online dla szkół podstawowych i średnich. Program zajęć bazuje na dziełach literackich, które poruszały temat Zagłady i stanowią między innymi kanon lektur szkolnych. Wirtualne lekcje potrwają do końca tygodnia, a wezmą w nich udział szkoły zarówno z Łodzi jak i z innych miejscowości województwa łódzkiego.
W ramach wydarzeń towarzyszących, 1 lutego zaplanowano spotkanie online z Tamarą Włodarczyk, która opowie o genezie Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu i dolnośląskich Żydach. Z kolei kantor Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu Eliezer Mizrachi zabierze widzów w podróż muzyczną, prezentując swój recital Pieśni Żydowskich. W tym samym dniu będzie można wirtualnie zwiedzić wystawę "Jorcajt – Czas Chasydów", przygotowaną przez Muzeum Etnograficzne Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Wszystkie wydarzenia online będą transmitowane na facebookowych profilach: TSKŻ (https://www.facebook.com/TSKZwP), Dni Pamięci (https://www.facebook.com/DniPamieci) oraz Centrum Dialogu im. M. Edelmana (https://www.facebook.com/centrumdialogulodz).
XI Dni Pamięci w Łodzi organizuje Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce przy współpracy z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi, Urzędem Marszałkowskim w Łodzi oraz Muzeum Getta Warszawskiego i oddziałem TSKŻ we Wrocławiu.
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu uchwaliło w listopadzie 2005 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ. Na datę obchodów wybrano rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau przez wojska sowieckie 27 stycznia 1945 r. Liczbę Żydów zamordowanych przez Niemców i ich sojuszników w czasie II wojny ocenia się łącznie na ok. 6 mln, z czego prawie 3 mln ofiar stanowili polscy Żydzi. (PAP)
autor: Bartłomiej Pawlak
bap/ pat/