01.02.2021–28.02.2021
Celestat jest pierwszym oddziałem Muzeum Krakowa, który zostanie otwarty po zniesieniu ograniczeń towarzyszących pandemii. Pokonkursową wystawę Szopek Krakowskich będzie można zwiedzać od 1 lutego.
Co roku była ona jedną z największych atrakcji okresu świąteczno-noworocznego w Krakowie, chętnie odwiedzaną przez całe rodziny, między innymi ze względu na swój pełen pozytywnych emocji przekaz.
„Cieszymy się bardzo, że znów będziemy mogli gościć krakowian. Mamy też nadzieję, że szopki dadzą wszystkim nam tak bardzo potrzebną w trudnych czasach nadzieję” – mówi dr Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa.
Jak podkreśla MK, wiele energii włożyło w ubiegłym roku w walkę o utrzymanie krakowskich tradycji. Udało się, choć Lajkonik harcował nie po ulicach Krakowa, lecz po monitorach i ekranach, osadzanie chochoła miało bardzo kameralny – i w dużej mierze też zdalny – charakter, a jury 78. Konkursu Szopek Krakowskich obradowało online.
Z powodu zamknięcia muzeów placówka nie mogła jednak zaprosić krakowian na pokonkursową wystawę w Celestacie, ale cieszy się, że teraz otwiera ją w pierwszej kolejności. Ekspozycja będzie czynna do 28 lutego, od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10.00-19.00.
Już teraz można udać się na wirtualny spacer po wystawie oraz zobaczyć galerię zdjęć tegorocznych szopek.
Po Celestacie Muzeum Krakowa zaprosi do:
– Rynku Podziemnego (z wystawą stałą „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa”),
– Fabryki Emalia Oskara Schindlera (z wystawami: stałą „Kraków - czas okupacji 1939-1945” i czasową „Ślady”),
– Muzeum Podgórza (z wystawami: stałą „Miasto pod kopcem Kraka” i czasową „Podgórze Wojciecha Weissa”),
– Muzeum Nowej Huty (z wystawami czasowymi „Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie” i „Wańka – wstańka. Nowohucki pomnik Lenina”),
– Domu Zwierzynieckiego (z wystawą stałą „Mieszkanie przedmiejskie przed stu laty” i czasową „Pozdrowienia z Krakowa. Adam Setkowicz”).
Konkretne daty otwarcia oddziałów wraz z godzinami funkcjonowania Muzeum poda wkrótce.
Wystawy będzie można zwiedzać indywidualnie lub w grupach do 15 osób (także z przewodnikiem), oczywiście z zachowaniem wszelkich obowiązujących zasad bezpieczeństwa (zakrywanie ust i nosa, dezynfekcja rąk, zachowanie dystansu), bo zdrowie gości i pracowników pozostaje priorytetem Muzeum Krakowa.
Informacje o terminach otwarcia i godzinach pracy oddziałów można będzie znaleźć na stronie www.muzeumkrakowa.pl
Źródło: Muzeum Krakowa