15 publicznych uczelni zawodowych uzyskało dofinansowanie na działalność projakościową w ramach przedsięwzięcia „Dydaktycznej inicjatywy doskonałości”. Do każdej z nich trafi milion złotych – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Aby uzyskać dofinansowanie, uczelnie musiały spełnić określone kryteria związane z jakością kształcenia i przebiegiem karier absolwentów.
Pierwszym z nich był brak negatywnych ocen jakości kształcenia, wydanych przez Polską Komisję Akredytacyjną w latach 2015-2020.
Drugie kryterium dotyczyło pozytywnego wyniku wskaźników bezrobocia i zarobków absolwentów, którzy uzyskali dyplom ukończenia studiów w 2018 r. W odniesieniu do absolwentów studiów I stopnia względny wskaźnik bezrobocia musiał być mniejszy lub równy 0,72, a względny wskaźnik zarobków większy lub równy 0,97.
"Dydaktyczna inicjatywa doskonałości" to przedsięwzięcie ministra edukacji i nauki. Organizowane jest od 2019 r. Jego celem jest wsparcie publicznych uczelni zawodowych w doskonaleniu jakości kształcenia. W tym roku uruchomiono III edycję tego przedsięwzięcia.
Lista publicznych uczelni zawodowych wyłonionych do dofinansowania jest na stronie MEiN.
Na liście są: Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. J.A. Komeńskiego w Lesznie, Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie, Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu, Państwowa Uczelnia Zawodowa im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koninie, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu, Mazowiecka Uczelnia Publiczna w Płocku, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu, Państwowa Uczelnia im. Stefana Batorego w Skierniewicach, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie. (PAP)
Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka
dsr/ joz/