Nie ma planów likwidowania szkół specjalnych. Nie ma również decyzji o likwidowaniu poradni psychologiczno-pedagogicznych - poinformowała PAP rzecznik MEiN Anna Ostrowska, odnosząc się do wtorkowej publikacji w "Gazecie Wyborczej",
W artykule "Szkolna rewolucja wytnie poradnie?" we wtorkowej "Gazecie Wyborczej" napisano, że celem "rewolucji, którą zapowiada PiS" są m.in. poradnie psychologiczno-pedagogiczne i szkoły specjalne. Dziennik zastanawia się, czy obecnie działający system "przetrwa reformę".
"Informuję, że nie ma planów likwidowania szkół specjalnych. Nie ma również decyzji o likwidowaniu poradni psychologiczno-pedagogicznych" - napisała odnosząc się do tekstu w "GW" rzecznik MEiN Anna Ostrowska.
Zaapelowała, aby nie wprowadzać niepokoju wśród rodziców, uczniów i środowiska nauczycielskiego.
"Oto fakty. Od 2017 r. ministerstwo edukacji pracuje z ekspertami i praktykami, zarówno krajowymi jak i międzynarodowymi w tym z Europejską Agencją ds. Specjalnych Potrzeb i Edukacji Włączającej w ramach Programu Wspierania Reform Strukturalnych Komisji Europejskiej nad podniesieniem jakości edukacji wszystkich uczniów, w tym z niepełnosprawnościami. Naszym celem jest też przygotowanie takich rozwiązań, dzięki którym każde dziecko i uczeń otrzymają kompleksową pomoc dostosowaną do ich potrzeb" - podkreśliła rzecznik.
Dodała, że od lat 90. trwały prace w kierunku międzyresortowych rozwiązań, których celem jest zapewnienie wsparcia potrzebującym dzieciom, uczniom i rodzinom, np. ze względu na zdiagnozowaną niepełnosprawność.
"I te cele chcemy zrealizować m.in. przez powołanie instytucji o charakterze międzyresortowym o roboczej nazwie Centrum Dziecka i Rodziny. Struktura organizacyjna tej instytucji jest obecnie na etapie prac projektowych" - przekazała.
Rzecznik MEiN podkreśliła, że nie ma mowy o likwidowaniu szkół specjalnych. "Pracujemy w tej chwili nad wykorzystaniem potencjału tych szkół, ich kadry czy specjalistycznego wyposażenia do wspierania szkół ogólnodostępnych w zakresie zróżnicowanych potrzeb uczniów" - oznajmiła.
Ostrowska poinformowała, że we wrześniu 2021 roku ruszy pilotaż Specjalistycznych Centrów Edukacji Włączającej jako instytucji powstałych na bazie szkół i placówek specjalnych – bez ich likwidacji.
"Obecnie kończymy prace nad projektami rozwiązań. Planujemy, że do wakacji będziemy gotowi do rozpoczęcia szerokich konsultacji w tym zakresie" - zaznaczyła.(PAP)
autor: Szymon Zdziebłowski
szz/ krap/