Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego planuje ponowne otwarcie 9 lutego. Widzowie będą mogli zobaczyć wystawę „Teresa Jakubowska. Z życia wycięte” - poinformowała w środę PAP specjalista ds. promocji MK Michalina Musielik-Wypych.
Jak wyjaśniła Musielik-Wypych, "na wystawie zostanie zaprezentowany wybór prac z kolekcji własnej artystki oraz ze zbiorów MK". "Będą ją tworzyć czarno-białe prace graficzne, głównie linoryty, powstające od lat pięćdziesiątych XX w. do wczesnych lat dwutysięcznych. Zwiedzający zobaczą m.in. kompozycje inspirowane codziennością PRL-u. To satyryczne komentarze siermiężnej rzeczywistości, widzianej przez pryzmat osobistych doświadczeń kobiety-artystki" - napisała.
"Z technik graficznych wybrałam wypukłodruk, który stosuję do tej pory. Cięcie w drewnie czy linoleum małym, szewskim nożykiem stało się środkiem do wyrażania moich obserwacji i przemyśleń. Od wczesnego notowania określonych sytuacji (procesje, stragany) poprzez reportaże z licznych podróży (cykl +Miasta+) po prace symboliczne, określające sytuacje egzystencjalne obecnych czasów" - powiedziała Teresa Jakubowska, cytowana w informacji. "Moja twórczość to swoisty pamiętnik przeżyć, przemyśleń i odczuć" - dodała.
Jak wyjaśniono, "ekspozycja obejmuje przykłady twórczości będące efektem artystycznych podróży Jakubowskiej – +pamiątki z miast+ polskich i zagranicznych, dekoracyjne widoki Warszawy, Krakowa, Paryża, Rzymu czy Florencji".
"W przypadku Krakowa w centrum kompozycji znajdujemy ołtarz Wita Stwosza, nagrobki wawelskie i lajkonika. Przedstawienia Paryża czy Rzymu uwzględniają najważniejsze zabytki – to swoisty collage, najlepsze z najlepszych – to, co turysta powinien zobaczyć, np. według przewodnika +Rzym w weekend+" – napisała w katalogu wystawy jej kuratorka Karolina Prymlewicz.
Zaznaczono, że "odmienną treściowo i formalnie część ekspozycji stanowią realizacje wpisujące się w nurt +symboliczno-refleksyjny+". "Należą do nich prace tworzone od momentu przeprowadzki Teresy Jakubowskiej do Warszawy w drugiej połowie lat sześćdziesiątych. A wśród nich kompozycja +Miejsce na górze+ z 1967 r., za którą autorka otrzymała Brązową Szpilkę – nagrodę przyznawaną przez redakcję tygodnika +Szpilki+, a także +Majenie idola+ i +Przewracanie idola+ (dyptyk z 1972 r.) – przedstawienia o ponadczasowym przesłaniu i satyrycznej wymowie" - czytamy w przesłanej informacji.
Dopełnieniem wystawy będą – eksponowane po raz pierwszy – matryce graficzne, odsłaniające warsztat pracy grafika.
Wystawa "Teresa Jakubowska. Z życia wycięte" czynna będzie w MK do 23 maja br.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ dki/