"Geograficzno-Polityczny Atlas Polski. Polska w świecie współczesnym: Perspektywa 2022" - to edukacyjny projekt przygotowany przez Biuro Programu "Niepodległa" oraz Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego w 150. rocznicę urodzin Eugeniusza Romera.
"Geograficzno-statystyczny atlas Polski" stworzony przez Eugeniusza Romera w 1916 roku, jeszcze przed odzyskaniem niepodległości, był jednym z najważniejszych dokumentów, które umożliwiły powrót Polski na mapy świata po I wojnie światowej. Jego praca miała kluczowy wpływ na kształt granic Niepodległej po 1918 roku.
W 150. rocznicę urodzin tego znakomitego kartografa Biuro Programu "Niepodległa" oraz Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego przygotowali nowy projekt edukacyjny "Geograficzno-Polityczny Atlas Polski. Polska w świecie współczesnym: Perspektywa 2022".
Dyrektor Biura Programu "Niepodległa" Jan Kowalski ocenił, że "Eugeniusz Romer był wybitną postacią dwudziestolecia międzywojennego, wielkim orędownikiem i współtwórcą niepodległości Polski". "W 150. rocznicę urodzin profesora warto przypominać, że to on wrysowywał Niepodległą na mapy Europy. Prace Romera położyły podwaliny pod współczesną polską kartografię. Jego mapy pozwalają poznawać historię naszego kraju i jego znaczenie dla świata" – powiedział dyrektor Kowalski.
3 lutego przypada 150. rocznica urodzin prof. Romera. Biuro Programu "Niepodległa" wskazało, że "wybitny geograf, uważany na ojca nowoczesnej polskiej kartografii, odegrał nieocenioną rolę przy ustalaniu granic II Rzeczpospolitej". "Kierował geograficznym biurem delegacji polskiej podczas konferencji pokojowej w Paryżu i doradzał w trakcie rokowań kończących wojnę polsko-bolszewicką. Uczestniczył również w przygotowaniu plebiscytów na Warmii, Mazurach i Powiślu oraz na Górnym Śląsku. Jego wydany w trzech językach +Geograficzno-statystyczny atlas Polski+ był nieocenionym merytorycznym orężem dla polskich dyplomatów negocjujących kształt tworzącego się państwa" - podkreślono.
Dyrektor Biura Programu "Niepodległa" Jan Kowalski ocenił, że "Eugeniusz Romer był wybitną postacią dwudziestolecia międzywojennego, wielkim orędownikiem i współtwórcą niepodległości Polski". "W 150. rocznicę urodzin profesora warto przypominać, że to on wrysowywał Niepodległą na mapy Europy. Prace Romera położyły podwaliny pod współczesną polską kartografię. Jego mapy pozwalają poznawać historię naszego kraju i jego znaczenie dla świata" – powiedział dyrektor Kowalski. "Dla upamiętnienia tego wielkiego człowieka Biuro Programu +Niepodległa+ i Wydział Geografii Uniwersytetu Warszawskiego realizują projekt edukacyjny, który pozwoli poznać Polskę z nowej perspektywy" – dodał.
"Geograficzno-Polityczny Atlas Polski. Polska w świecie współczesnym: Perspektywa 2022" to projekt edukacyjny, którego głównym celem jest ukazanie Polski - za pomocą narzędzi właściwych geografii - jako nowoczesnego państwa z bogatą przeszłością. Na stronie https://atlas2020.uw.edu.pl można znaleźć m.in. bezpłatne, gotowe do pobrania mapy i opisy zagadnień geopolitycznych, scenariusze lekcji geograficzno-politycznych oraz zapoznać się z wieloma ciekawostkami o Polsce. W ciągu najbliższych dwóch lat w wybranych liceach odbędą się specjalne lekcje pokazowe oraz szkolenia dla nauczycieli geografii, historii i wiedzy o społeczeństwie z zakresu geografii politycznej. Organizatorzy przewidują również konkurs dla początkujących i doświadczonych adeptów kartografii.
Projekt "Geograficzno-Politycznego Atlasu Polski. Polska w świecie współczesnym: Perspektywa 2022" realizowany jest przez Zakład Geografii Politycznej i Historycznej Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego na zlecenie Biura Programu "Niepodległa". Sfinansowano go ze środków ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu w ramach Programu Wieloletniego "Niepodległa" na lata 2017-2022.
Najnowsze informacje na temat inicjatywy oraz nowe ciekawostki kartograficzne o Polsce można znaleźć na profilu https://www.facebook.com/ATLAS2022UW.
Projekt "Geograficzno-Politycznego Atlasu Polski. Polska w świecie współczesnym: Perspektywa 2022" realizowany jest przez Zakład Geografii Politycznej i Historycznej Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego na zlecenie Biura Programu "Niepodległa". Sfinansowano go ze środków ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu w ramach Programu Wieloletniego "Niepodległa" na lata 2017-2022. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ dki/